Atakule'ye mimar itirazı

Ankara'nın en önemli simgelerinden biri olan Atakule çarşısının yıkılmasına tepki gösteren Atakule'nin mimarı Ragıp Buluç, "Atakule yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi

Türkiye'nin ikinci alışveriş merkezi olarak 1989 yılında açılan Atakule çarşısının daha büyük bir alışveriş merkezi yapılmak için yıkılmaya başlanması Başkent'te tartışmalara neden oldu. Çarşının yıkılmasına tepki gösteren Atakule'nin mimarı Ragıp Buluç, "Proje için benim onayımı almadılar. Atakule benim eserim, benim iznim olmadan oraya hiçbir şey yapılamaz. Yıkım ile ilgili itirazımı yapıp hukuki süreci başlattım. AVM Projesi için Atakule'nin 20 kot altına giriliyor. Kulenin temelinin altına girmek çok büyük riskler oluşturabilir. Atakule yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi. Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından yapılacak yeni alışveriş merkezi projesinde, yapının 125 metrelik kulesi korunacak. 25 bin metrekarelik çarşı kısmı yıkılarak 50 bin metrekarelik yeni bir alışveriş merkezi inşa edilecek.

"ALTI KAVAL, ÜSTÜ ŞİŞHANE"
Projeye itiraz eden Atakule'nin mimarı Buluç, "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, eser sahibinin şeref ve itibarını zedeleyen veya eserin mahiyet ve hususiyetinde yapılacak her türlü değiştirmeleri ret edebileceğini söylüyor. Bu projenin altı kaval, üstü şişhane. Kule benim, çarşı başkasının. Benim böyle bir projeye onay vermem mümkün değil" diye konuştu.

'Gerçeği yansıtmıyor'

Atakule'nin yıkılacağı iddialarına yanıt veren Atakule GYO, "İddialar, gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesini kullandı. Atakule GYO'dan yapılan açıklamada, "Şirketimiz tarafından projenin kapsamlı bir zemin etüdü yaptırılmış, ilgili tüm projeler uzmanlar tarafından hazırlanmış ve gerekli tüm yasal onaylar alınmıştır. Şirketimiz tarafından yürütülen bu projenin temel amacı, Ankara halkının gözbebeği olan Atakule Alışveriş Merkezi'nin yeniden Ankara halkına kazandırılmasıdır" denildi.

'Botanik'e dahil edilsin'

İnşaat çalışmalarının Atakule için büyük bir risk oluşturduğunu ifade eden Ragıp Buluç, "Alışveriş merkezi projesi Atakule'nin eksi 20 kot altına giriyor. Burada risk var. Atakule de yıkılabilir. Atakule Ankara'nın simgesidir, bütünlük içerisinde yapılmıştır. Burada Ankaralılar'ın yaşanmışlıkları vardır. Yıkmak yeniden yapmak doğru değil, kule ciddi risk altında" şeklinde konuştu. Projenin iptal edilip Atakule'nin botanik parka dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Buluç, "Burası yıkılacaksa yıkılsın ama üstüne 50 bin metrekarelik alışveriş merkezi yapılmasın, botanik parka dahil edilsin" dedi.
BİZE ULAŞIN