Ustura ustaları

Girdikleri her sektörde başarılı olan kadınlar, bu kez 'erkek işi' olarak nitelendirilen berberliğe soyundu

Yenimahalle Belediyesi'nin kadınların sosyal hayata katılımını ve meslek sahibi olmasını sağlamak amacıyla hizmete sunduğu "YENİMEK" kurslarında, berberlik eğitimi veriliyor. Kursta "Usturanın Sultanları" lakabını alan kadınlar hem teorik hem pratik eğitim alarak erkek berberlerine taş çıkartıyor.

EĞİTİM REKORTMEN USTADAN
İki yıldır kadınları usta birer berbere dönüştürmek için eğitimler verilen kurs, geçtiğimiz dönem "Makasın Sultanları" adıyla 25 kursiyere mezuniyet belgesi verdi. Bu yıl ise 23 kadın, "Usturanın Sultanları" lakabıyla usturayı eline aldı. Dünya Guinness Rekortmeni usta eğitmen Ercan Buyruk'tan ders alan kadınlar, bu alandaki yetenekleriyle de parmak ısırttı. Her gün düzenli olarak makas ve ustura çalışması yaparak kendilerini geliştiren kadın berberlerin müşterileri de hiç eksik olmuyor. Çevre esnaf ve mahalle sakinleri, saç ve sakal tıraşı için Usturanın Sultanları'nı tercih ediyor. Büyük bir özen ve dikkatle müşterilerini tıraş eden kadınlar, modaya uygun olarak erkekleri görmek istedikleri trendlere sokuyor.

AVRUPA STANDARTLARINDA
Kadınların mükemmeliyetçi olduğunu anlatan usta eğitmen Ercan Buyruk, "Kursumuza katılan kadınlarımız, çok azimli ve bu mesleğe yetenekli. Avrupa standartlarında eğitim veriliyor. Geçen yıl eğitim alanların çoğu dükkan açtı. Bu da bizi sevindiriyor" dedi.

ÇİLEYE SON VERDİ
Makas ve ustura tutuşlarıyla 40 yıllık berberleri aratmayan kadınlar, kurslara eşlerini, oğullarını, damatlarını tıraş etmek için geldiklerini söyledi. "Damadım hiçbir berberin tıraşını beğenmiyordu" diyen Nursel Ataç, bu duruma bir son vermek için kursa katıldığını belirtti. Damadını artık kendisinin tıraş ettiğini ifade eden Ataç, azmiyle "Berberlikte ben de varım" dedi.
BİZE ULAŞIN