Kaçak tesise yıkım kapıda

Çankaya Belediyesi, Mamak sınırları içinde, kendine ait mülkiyet üzerine kaçak tesis kurdu. Ancak belediyenin, mahkeme kararına ve vatandaşların şikâyetine rağmen tesisi bir türlü kaldırmadığı ortaya çıktı

Kaçak tesise yıkım kapıda
Kaçak yapılaşmalar nedeniyle Çankaya Belediyesi'ne 15 bin TL para cezası kesen ve Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin onayladığı karar doğrultusunda işlem başlatan Mamak Belediyesi, Bülent Tanık döneminden beri taşınması beklenen ancak bir türlü kaldırılmayan tesise girerek yıkım gerçekleştirecek.

PARA CEZASI KESİLDİ

Mamak İmrahor Vadisi yakınlarındaki kendine ait arazide beton santrali kuran ve yine aynı arazi içerisinde çeşitli altyapı işleri yapan Çankaya Belediyesi'nin bu tesisi ruhsatsız olarak kullandığı ortaya çıktı. Çevreye verilen kirlilik ve vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetlerin ardından tesislerde inceleme yapan Mamak Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi'ne encümen kararı ile yaklaşık 15 bin TL para cezası kesti.

MAHKEME "YIKIM" DEDİ

Kesilen para cezası ve verilen yıkım kararının ardından Mamak Belediyesi ile Çankaya Belediyesi mahkemelik oldu. Ankara 16. İdare Mahkemesi'ne Mamak Belediyesi aleyhinde dava açan Çankaya Belediyesi'nin para cezasının ve yıkımın ertelenmesi talebini mahkeme reddetti. Ankara 16. İdare Mahkemesi verdiği kararda, yapıların yıkımı yolunda tesis edilen dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığını ifade etti.

YIKIM ERTELENDİ

2002 yılından beri işletilen tesis ile ilgili 6 davayı da kazanan Mamak Belediyesi'nin tesisin kaldırılması için ilk olarak eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile görüştü. Tesislerin yıkımı ile ilgili sürekli olarak Çankaya Belediyesi'ne süre verilirken Çankaya Belediyesi yaklaşık 2 yıl önce tesisi kendi sınırları içerisindeki Karataş Mahallesi'ne taşıma kararı aldı. Alınan kararın ardından Çankaya Belediyesi 2 yıl geçmesine rağmen tesisi bir türlü kaldırmayınca Mamak Belediyesi yıkım için ekipler söz konusu tesise gitti. Bu sırada Çankaya Belediyesi'nin yeni Başkanı Alper Taşleden'de Mamak Belediyesi'nden taşınma için süre talep etti.

İKİ BAŞKAN DA KALDIRAMADI

Tesis ile ilgili sürekli olarak vatandaşlardan şikâyet alan Mamak Belediyesi hem Bülent Tanık hem de Alper Taşdelen tarafından kaldırılamayan tesis ile Çankaya Belediyesi'ne bir yazı gönderdi. Mamak Belediyesi gönderdiği yazıda tesisin verilen süre içerisinde kaldırılmaması durumunda yıkım ekibi ve kolluk kuvvetleri tarafından yıkım işlemlerinin yapılacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN