AHMET TEZCAN: Hayırlı olsun ama..

Yeni Vekiller Meclis'te yeminlerini ettiler ve göreve başladılar. Bana sorarsanız 25. Dönem vekillerinin vekillikleri "kısa dönem askerlik" gibi olacak, bunu öncelikle ifade edelim. Çünkü Türk seçmeni ortaya çıkan manzarayı "şimdi ne olacak?" sorusuyla birlikte ibretle seyrediyor ve bundan hoşnut olmadığını da açıkça belli ediyor. Herkesin borcu var, derdi var, çoluğu çocuğu, geleceğe yönelik planları ile elini taşın altına koymuşluğu var. Dolayısıyla vatandaş Ankara'daki çarkın emin ellerde ve sorunsuz dönmesini, döndürülmesini ister. Bana sorarsanız bu manzaradan duvara asacak bir tabela çıkmaz, vatandaşın isteği ve beklentileri karşılanamaz.
***

Bu kaydı düşerken şunu da ifade edelim: Ortaya çıkan manzaradan hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Seçim sonuçlarının Meclis aritmetiğine yansıma şekli bir kere herkesin gazını aldı ve çok faydası da oldu. Yabancı medya desteğinde "Seçim güvenliği, şeffaflığı" gibi lakırdılarla ülkeyi dışarıya şikayet etme.. Yabancı medya desteğinde dışarıdan heyetlerin gelmesini sağlayıp Türk makamlarının sorgulatma.. İçeride gezi kalkışması benzeri densizliklerle bir kaşık suda fırtına koparmak suretiyle seçimin kargaşaya dönüşmesinin önüne geçilmiş oldu. 300 küsur milletvekiliyle AK Parti iktidarı sürmüş olsaydı bin dereden su getirilerek sonuç "ŞAİBELİ" ilan edilecek, ülke tahmin ötesi kargaşaya sahne olacak, en önemlisi; İktidar partisi "KENDİNİ TOPARLAMA İHTİYACI"nı görmeyecek ve çoğunluk yönetimine rağmen huzur bulamayacaktık.
***

Şimdi herkes şöyle derin bir nefes aldı, manzaraya baktı, ders çıkarılacak sonucun seçimden çıkarıldığını düşündü ve kendisi de bundan bir ders çıkardı. Biz gözümüzle inanan bir toplumuz, "bir musibet kırk nasihatten evladır." Vatandaş, yangın yerine dönmüş bir coğrafyada şimdi refah ve mutluluğu sağlamanın daha zor olduğunu görüyor. Bu sonuçlarla, yani eldeki "beş benzemez" ile Türkiye, "dünyanın beşten büyük olduğu" haykırabilir mi? Kafkasya'ya, Asya'ya sesini duyurabilir mi? Enerji koridoru olma iddiası, nükleer enerji, uzay çalışmaları ve büyük yatırımlar ne kadar yürüyebilir? Bu halimizle biz, bu yangından ancak eteklerini toparlayarak kurtulabiliriz. Sistemin yönetemediği ve bu çarpık manzarayı ortaya çıkardığı ortada.. Koalisyon çalışmaları beyhude bir gayretten öteye gitmez, bundan güçlü bir irade ortaya çıkmaz. Seçimin tekrarlanmasına karşı olanlar ve beyanları bunu açıkça gösteriyor.

BİZE ULAŞIN