33 katlı kaçak kuleyi neden göremediniz?

Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş, AK Partili belediyelerin kenti geleceğe taşıyacak projelerine dava yağdırıyor. Ancak Karakuş başkentin göbeğinde kaçak olarak yükselen Koç Kuleleri'ni görmezden geliyor

33 katlı kaçak kuleyi neden göremediniz?
Ankara'da taş üstüne taş konulmaması için mücadele eden Ankara Mimarlar Odası Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ulus Tarihi Kent projesi, Ankapark, ODTÜ'den geçen Malazgirt Bulvarı gibi pek çok önemli projeye dava yağdırdı. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ruhsatlarına rağmen 'kaçak' olarak nitelendiren Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş'un başkentin göbeğinde yükselen ve tamamlanmak üzere olan 33 katlı kaçak Koç Kuleleri'ni görmezden gelmesi dikkat çekti.

15 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Ankara'nın en değerli bölgelerinden Söğütözü'nde yükselen Koç Kuleleri'nde denetleme yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi dev kulelerde projeye aykırı yapılaşma tespit etti. Kulelerde tespit edilen kaçak yapılaşmalar nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi Koç Holding, müteahhit ve yapı denetim firmasına yaklaşık 15 milyon TL para cezası kesti. İnşaat ekiplerce mühürlendi. Ancak mühürlenen inşaatta çalışma sürdürüldü. Her projeye anında dava açan Ankara Mimarlar Odası'nın Koç Kuleleri'ndeki kaçak yapılaşmayı görmezden gelmesi merak konusu oldu. Odanın her fırsatta AK Partili belediyelerin projelerini mahkemeye taşıması, CHP'li belediyelerle ilgili işlem yapmaması ne denli siyasi davrandığını ortaya koydu. Bir dönem Çankaya Belediyesi'nde CHP üyeliği yapan Tezcan Karakuş'un ideolojik tavrı oda üyelerinin bile tepkisini çekti.

İŞÇİ ÖLDÜĞÜNDE BİLE SESSİZ KALDI
Büyükşehir Belediyesi tarafından kapısına mühür vurulmasına rağmen kaçak olarak çalışmaların devam ettiği Koç Kuleleri'nde 16 Ekim 2014 tarihinde feci bir kaza meydana geldi. Kazada kulenin 17. katından düşerek beton zemine çakılan 2 çocuk babası kaynak işçisi Recep Açıkgöz hayatını kaybetti. Mimarlar Odası kaçak kuledeki çalışma sırasında ölen işçi için kılını bile kıpırdatmadı.

CHP'Lİ BAŞKAN DA KOÇ'A KIYAK GEÇMİŞTİ
Proje dışı yapılaşma nedeniyle Büyükşehir Belediyesi 3194 Sayılı Kanunun 5940 Sayılı Kanunla değişen 42'nci maddesi gereğince Koç Holding'e 5 milyon 259 bin TL para cezası kesti. Aynı madde gereğince Çankaya Belediyesi, Koç'a kesmesi gereken 1 milyon 190 bin TL'lik cezayı kesmedi.
BİZE ULAŞIN