Uyuşturucu bağımlıları için ekip kuruldu

UBAM, uyuşturucu bağımlılarının bağımlılıktan kurtulmalarına yönelik etkin mücadele etmek için "acil müdahale ekibi" kurdu

Uyuşturucu bağımlıları için ekip kuruldu
Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM), uyuşturucu madde bağımlılarının bağımlılıktan kurtarılması için "acil müdahale ekibi" kurdu. UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş, Avrupa Birliği'nin desteklediği "Narconon International" ortaklığıyla yeni başlattıkları proje kapsamında, uyuşturucu madde bağımlısı kişilerin ailelerinin kriz sırasında yardımlarına yetişmek amacıyla "Savior" adını verdikleri 14 kişilik acil müdahale ekibini oluşturduklarını söyledi.

REHABİLİTE PROGRAMI

Yardım ekiplerinin çalışmalarını anlatan Karakaş, UBAM'a telefonla yardım çağrısının yapılmasının ardından madde bağımlılarının evlerine giden görevlilerin aileleri bilgilendirdiğini, ardından ilaçsız rehabilite programı Narconon'u uygulamak için hastayı eğitim merkezlerine götürdüklerini belirtti. Gölbaşı'nda bulunan Uyuşturucu Bağımlılığı Arındırma Merkezi'nde hiç ilaç kullanmadan 21 günlük "yoksunluk dönemi"ni Narconon Programı yardımıyla kolaylıkla atlattıklarını belirten Karakaş, çalışmalarını şöyle anlattı: "Altı hafta süren 'detoks programı'nı tamamlayan katılımcılar, öfke kontrolü, öğrenme gelişimi, iletişim ve algılama, kişisel değerler ve doğruluk, yaşam koşullarını değiştirme kursu ve mutluluk yolu kursu olmak üzere toplam 9 aşamadan oluşan eğitim kurslarını 6-9 ay arasında tamamlıyor. Her türlü eğitimi aldıktan sonra madde bağımlılarına birebir müdahale edebilecek hale gelen 14 arkadaş ile acil müdahale ekibini kurarak bir istihdam kaynağı da oluşturduk. iki araç aldık, bir yarım otobüs aldık.

"200 KİŞİYİ KURTARDIK"
Acil telefon görüşmelerinde hızlıca olay yerine intikal edip tıbbi müdahale gerekiyorsa sağlık kurumlarıyla irtibata geçtiklerini belirten Karakaş, "Geçen yıl yataklı 117 kardeşimiz Narconon programından yararlandı, bunların 80'inden fazlası tamamen kurtulmuş şekilde hayatını sürdürüyor. UBAM kurulalı 200 kişiyi kurtardık. Merkezimiz biraz küçük, herkes gönüllü çalışıyor, devletimizden destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

'12 YAŞINDA BALİYE BAŞLADIM'

Deniz D., 25 yıl bağımlı yaşadığını ve bütün uyuşturucu maddeleri kullandığını söyledi. Deniz D, "12 yaşında bali ile başladım, arkadaş çevresi, merakla... UBAM'ı internetten buldum, ilk gelenlerdendik. 10 ay program gördüm, şu anda tamamen kurtuldum. 22 kişi eğitim görüyor, programın dışında futbol, yüzme ve okey de oynuyorlar" dedi.

'2,5 AYDA ÖZGÜVEN KAZANDIM'

Serhat A. da İstanbul Güngören'de 10 yıl önce esrar ile uyuşturucu kullanmaya başladığını aktararak, "İstanbul'da çok kolaylaştı, her yerde var artık. Ailem 4 yıldır biliyor, ablam UBAM'ı bulmuş internetten, buraya geldiğimde de inanmıyordum. 2,5 aydır buradayım, şu an bırakabileceğime tamamen inanıyorum" diye konuştu.

'BUNU İÇMEK BÜYÜK APTALLIK'
Akın K, lisede uyuşturucuya başladığını belirterek, "Ankaralıyım, 15 yaşında başladım, ilk esrar, hap, sonra devamı geliyor zaten, en son eroinde kaldım. Arkadaş ortamıyla başladım, bir süre sonra cebinde paran kalmıyor, eroin içince insan vazgeçemiyor. O ona, o ona aşılıyor... Bunu içmek çok aptallık, sonra buraya geldim" dedi.
BİZE ULAŞIN