Jokeylik zevkli ama zor bir meslek

Gazi Koşusu'nu kazanan Ahmet Çelik "Jokeylik zor bir meslek ama zevkli" dedi

Jokeylik zevkli ama zor bir meslek
Gazi Koşusu'nda "Renk" isimli atıyla birinci olarak 14 yıllık kariyerinin zirvesine çıkan Ahmet Çelik, bu spora nasıl başladığını, hedeflerini ve jokeylerin yaşamlarını anlattı. Jokey Çelik, "Jokeylik yetenekliyseniz dünyanın en zevkli işi ancak bir o kadar da çok zor iş. Sabah saat 04.00'te kalkmanız lazım. Ayrıca sakatlıklar çok fazla. Hiç ummadığın bir yerde düşebilirsin. Allah göstermesin, ölümle sonuçlanan kazalar var. Başarını korumak için çok fazla efor sarf ediyorsun, kafanı bu işe yoruyorsun" dedi. Çelik "Kazanmadığım iki yarış kaldı; Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Koşuları. Bu ikisini de kazandıktan sonra nasıl bir yol çizerim bilmiyorum. Belki at yetiştirip koştururum"dedi.

BÜYÜK BİR GURUR
Çelik, iki yıl boyunca Apranti Eğitim Merkezi'nde staj yaptığını, 100 yarış kazandıktan sonra jokey olmaya hak kazandığını ifade etti. Çok çalıştığını ve kariyer basamaklarını teker teker çıktığını vurgulayan Çelik, "Bin 400'ün üzerinde yarış kazandım. 5 binden fazla derecem var. Son olarak Türkiye'nin en önemli yarışı Gazi Koşusu'nda birinci geldim. Biniciliğin en önemli yarışını kazanmak büyük bir gurur" diye konuştu.

ERKEN YAT ERKEN KALK
Jokeylerin formlarını sürekli korumak zorunda olduklarına dikkat çeken Ahmet Çelik, "Bir manken gibi yediğimize dikkat ediyoruz. Hamurlu şeylerden kaçıyoruz, ekmek fazla yemiyoruz, tatlı yememeye çalışıyoruz. Bazen tadımlık alıyoruz. Kilo yapan her şeyden kaçınıyoruz. Ayrıca uykunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Sabah saat 04.00'te kalkıp idmana çıkıyoruz. Saat 10.00'a kadar çalışıyoruz. Antrenman bittikten sonra da 11.00'de yatıyoruz. Daha sonra dinlenip yarışlara katlıyoruz. Akşam da en geç 9-11 gibi uyumalısınız. Dolayısıyla disiplinli bir yaşam sürmeniz şart" dedi.
BİZE ULAŞIN