Emniyet ve Büyükşehir yaşlı kadın için seferber

Sabah Ankara'nın "Metruk gecekonduda felçli haliyle yaşıyor" başlığıyla duyurduğu dram sona erdi. Ankara Emniyeti ve Büyükşehir Belediyesi yaşlı kadın ile oğluna yardım eli uzattı

Emniyet ve Büyükşehir yaşlı kadın için seferber
Çankaya Aşıkpaşa Mahallesi'ndeki metruk gecekonduların arasında aylardır sokak köpekleriyle bir arada yaşayan felçli Şahinde Türe ve sakat oğlu Cemalettin Türe'nin dramı son buldu. Ailenin durumunu Sabah Ankara'dan okuyan Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal talimat verdi, Emniyet, Aile Sosyal Politikalar ve İş-Kur İl Müdürlüğü ekipleri ailenin yaşadığı yere giderek incelemelerde bulundu. Yetkililer, Türe ailesinin yokluktan kurtulması için çalışma başlattı.

LOJMAN DESTEĞİ VERİLECEK

Emniyetten Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün başkanlığında bir araya gelen yetkililer, ailenin yaşadığı yeri ziyaret ederek ihtiyaç ve sıkıntılarını dinledi. Gerekli incelemelerin tamamlanmasının ardından aileye gerekli yardımların yapılacağını belirten yetkililer, "Ailenin yaşadığı ev genel sağlık açısından uygun değil. Üstelik geçimini sağlayacak bir geliri de bulunmamakta. Şu anda bulunduğu koşullarda yaşaması mümkün olmadığından, ev sorununun çözümü için Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile görüştük. Belediye aileye Güneşevler ve Araplar bölgesinde lojman tahsis edecek. Gerekli işlemleri başlattık. Ayrıca aileye aylık 300 TL olmak üzere, her yıl yenilenmek kaydıyla kira desteği verilecek. Düzenli gıda ve yakacak yardımı da yapıldı" dedi

'DEVLETİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ'
Aylarca süren sefaletin ardından yeni bir ev ve eşyalara kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşayan Türe ailesi bu desteklerle yeniden doğduklarını belirtti. Anne Türe, "Uykusuz gecelerimin ve aylarca süren açlık nöbetlerimin ardından sıcak bir yemeğim ve böceklerin girmeyip, köpeklerin yerleşmediği bir evim olacak. Bize bu imkanları sağlayan devletimizin tüm kurumlarına teşekkür ediyoruz, bizim için yeni bir hayat var artık" dedi. Genç yaşında geçim sıkıntısıyla tanışan Cemalettin Türe de, "Ben 5 kardeşimin aksine, ne yaparsam yapayım hakkını ödeyemeyeceğim annemi terk etmedim. Yıllardır özellikle de evsiz geçen 4 ayda çok büyük sıkıntılar yaşadık, aç kaldık, açıkta kaldık ama her şey bitti. Ben anamı unutmadım devletimiz de bizi" dedi.

İŞ-KUR CEMAL'İ UNUTMADI
Engeli anne Türe, kendilerine destek vermek için ziyaret eden yetkililere memnuniyetini belirtirken, kurulduğu günden bu yana binlerce gence iş imkanı sunan İş-Kur, Cemal'i unutmadı. İş-Kur, geçirdiği trafik kazasının ardından sakat kalan ve kazandığı 50 TL ile annesine bakan Camalettin Türe'ye iş imkanı sağlayacak. Yetkililer ayrıca aile için sağlık güvencesi olmayan anne Türe'nin sağlık sorunları ile ilgili sağlık raporu alabilmesi için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı ile irtibat kurup, yaşlı kadını gerekli sağlık taramasından geçirdi. Hiçbir geliri olmayan Şahinde Türe'nin sosyal yardımlardan faydalanması için gerekli belgeler tamamlanarak, Vakıflar Müdürlüğü'ne müracaat edildi. Aylarca çorba ile karınlarını doyuran ailenin gıda ve eşya ihtiyacını ise Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.
BİZE ULAŞIN