TOKİ'nin dev kampus inşaatları hızla ilerliyor

TOKİ'nin başkentte yapımını sürdürdüğü Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa kampusu ve Gazi Üniversitesi merkez kampusu inşaatları büyük hızla ilerliyor

TOKİ'nin dev kampus inşaatları hızla ilerliyor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ), çocukların ve gençlerin modern eğitim kurumlarında öğrenim görmeleri amacıyla 2015-2016 eğitim öğretim yılında bin 163 derslikli 50 yeni okul hizmete sunulacak. Başkentte yapımı süren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Esenboğa Külliyesi de hızla ilerliyor. 1. etap inşaat çalışmalarının yürütüldüğü 1,5 milyon metrekare alan üzerine kurulan kampusuyla Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olacak YBÜ, Selçuklu mimarisine uygun inşa ediliyor. YBÜ ayrıca, Türkiye'de kampus alanına metronun ulaştığı ilk üniversite olacak. Ayrıca TOKİ'nin Ankara Gazi Üniversitesi Merkez Kampusu inşaatı da devam ediyor.

"SAĞLAM VE GÜVENLİ"
TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Milli Eğitim Bakanlığımız ile üniversitelerimizin önemli bir paydaşı olarak hizmet sunuyoruz. Konut üretimlerimizle eş zamanlı olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sosyal hizmet yapılarına dair üretimlerde, eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz" ifadesini kullandı. Okulların gelişmiş teknolojiye uygun ve güvenli yapıldığını bildiren Turan, "Okullarımızın 'sağlam ve güvenli' yapılar olarak evlatlarımızı kucaklaması, en temel hareket noktamız. Deprem riski yüksek ülkemizde, tüm TOKİ yapıları gibi, çocuklarımızın öğrenim gördüğü bilgi yuvalarını da son teknoloji üretim teknik ve malzemeler ile hayata geçiriyoruz" değerlendirmesini yaptı.

BİNE YAKIN SPOR SALONU
TOKİ Başkanı Turan, "TOKİ üretimleri, yurt genelinde tamamlanan ve yapımı devam eden 84 kreş, 566 ilköğretim okulu, 346 lise, 15 üniversite, 42 kütüphane ve 989 spor salonu rakamına ulaştı. 2015- 2016 eğitim öğretim yılında, bin 163 derslikli 50 yeni okulu daha eğitim camiasının hizmetine sunuyor" şeklinde konuştu.

Zehra AYDIN / AA

BİZE ULAŞIN