Okul alışverişi yaparken dikkat!

Okulların açılmasına sayılı günler kala çarşı-pazar çocuğuna alışveriş yapmaya gelen velilerle dolup taştı. Ankara esnafı, sağlıklı ve kaliteli ürünleri tercih etmeleri konusunda aileleri uyardı

Okul alışverişi yaparken dikkat!
Yeni eğitim-öğretim dönemine yaklaşık 2 hafta kala, okul alışverişi tüm hızıyla sürüyor. Çarşı-pazar, çocuğunun okul ihtiyaçlarını almak için gelen vatandaşlarla dolup taşarken, Ankara esnafından, kaliteli ve sağlıklı okul malzemesi uyarısı geldi. Esnaf odası başkanları, anne ve babalara "Ayakkabıda deriye, çantada lisansa, kırtasiyede hamuruna bakın" uyarısında bulundu.

"KİMLİK KARTINA BAKIN"

Ulus'ta çanta dükkânı işleten esnaf Batuhan Çiftçi (27), kalite ve sağlığın simgesi olduğunu belirttiği 'ürün kimlik kartında' ısrarlı. Velilerin alışverişte ilk iş olarak ürün kimlik kartlarına bakmaları gerektiğini vurgulayan Çiftçi, "Seçim hükümetinin kurulmasıyla dağılan siyasi belirsizlik dükkânlarımıza yansıdı, bu yılki okul alışverişinden memnunuz. Okul çantalarında bizim isteğimiz lisanslı ürünlerin tercihiydi ki artık bilinçli aileler de bu ürünleri tercih ediyor. İlkokul öğrencileri genelde soğuk ve sıcağa karşı duyarlı kabartmalı ve lisanslı çantaları alıyor. Ürünün kanserojen madde içermediğini kanıtlayan lisans kartı ailelerin ilk baktığı şey. Bunun dışında kumaş, sırt pedi ve fermuar da önemli. Ailelere önerimiz kalitesine ve sağlığa uygunluğa baksınlar" diye konuştu.

YÜZDE 100 ONAYLI ÜRÜN

Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun ise anne ve babaların deri ayakkabı ve lisanslı okul çantalarını almalarını önerdi. "Suni deriden yapılan ayakkabı ve lisanssız çanta okul yerine hastaneye götürür" diyen Uzun, "Benim ailelerden en büyük ricam ürünlerin üzerindeki kimlik, tanıtım ve lisans kartlarının olup olmadığına baksınlar ve bu bilgileri detaylıca incelesinler. Bu lisans hem kalite hem de sağlık garantisidir. Suni ayakkabı yerine deri ve yerli ayakkabıları tercih etsinler, çünkü önümüz artık kış, iki kez masraf yapmamış olurlar. En az bir yıl kullanılan çanta ve ayakkabılar için aileler dikkatli ve hassas davranmalı. Adı sanı belli olmayan, sokak aralarında ya da pazarlarda ortalık yerde 5-10 TL'ye satılan ayakkabı ve çantadan kaçınsınlar. Bunlar hastalık ve zehir saçıyor" diye konuştu. Son zamanlara basına yansıyan zehirli ayakkabı ve çanta konusunda da ailelerin içine su serpecek açıklamalarda bulunan Başkan Uzun, "Veliler rahat olsun tüm çanta ve ayakkabılarımız yüzde 100 onaylıdır. Tüm ürünlerimiz şu anda gözetim altında, kendimizden eminiz. Aileler huzurla alışverişini yapsın. Şu anda lisanslı satış noktalarında ve birçok noktadaki ürünlerimiz sağlık açısından güvenilirdir. Ankara'daki ayakkabı ve çantalar kendi üretimimiz olduğu için ithal ayakkabı ve zehirli ürün endişesi de yok. Türkiye'deki okul malzemelerinin yüzde 60'ını başkent esnafının yaptığını belirtelim böylece en güvenilir ürünlerin Ankara'da olduğunu söyleyebiliriz. Velilere şu güvenceyi veriyorum ürettiğimiz çanta ve ayakkabıyı önce kendimiz, kendi evlatlarımız kullanıyor. Artık öğretmenler tüm ders kitaplarının derste olmasını istiyor. Bu nedenle de aileler çanta alırken çantada sırt pedi ve sağlam kollarının olmasına dikkat etmeli" şeklinde konuştu. Okul alışverişinin önemli bir bölümünün kırtasiye malzemelerinden oluştuğunu hatırlatan Ankara Kitap ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Ünal Şimşek de "Kitap, defter kırtasiyelerden alınır, köşe başlarındaki seyyar satıcılardan değil. Öte yandan vatandaşlarımız, fırsatçıların tuzaklarına düşmemek için, birçok yerden fiyat alıp, öyle karar versinler. Kaliteli malzemenin ortalama fiyatı belli sağlık için bunun altındakilerden, dolandırılmamak içinde üstündeki ürünlerden uzak dursunlar" dedi.

GÜZEL KOKU 'ZEHİR' SAÇIYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, son zamanlarda ürünlerde ortaya çıkan zehirli ve kimyasal içeriğe karşı uyardı. Palandöken, "Sentetik madde içeren ürünlerin, yani zehirli olanların renkleri çok canlı olur ve kokuları insanı cezbeder. Veliler canlı renklerden ve güzel kokulu ürünlerden uzak dursun, lisansa mutlaka baksın. Çocuklarımız bu ülkenin geleceği, onları küçük yaşta zehirlemeyelim. Albenisi olanı değil kaliteli olanı tercih edelim. Biz TESK olarak tüm kontrollerimizi tamamladık. Başkentteki ürünlerin yüzde 80'i lisanslı, yani yerli ve sağlıklı üretim" dedi.
BİZE ULAŞIN