Aylan'ın fotoğrafı her şeyi değiştirmeye yetti

'Afgan Kızı' ile tüm dünyada tanınan fotoğrafçı Steve McCurry, Suriyeli Aylan'ın fotoğrafının bir trajediyi yansıttığını söyledi. McCurry "Bu fotoğrafları insanlara aktarırsak dünyada ne olduğunu bilirler" dedi

Aylan'ın fotoğrafı her şeyi değiştirmeye yetti
Dünyaca ünlü fotoğrafçı Steve McCurry, cesedi Bodrum'da kıyıya vuran 2 yaşındaki Aylan Kurdi'nin fotoğrafına ilişkin, "Bir fotoğraf her şeyi değiştirmeye yetti. Bence bu tip fotoğrafları kullanarak, bunu insanlara aktarmalıyız. Böylece dünyada insanlar ne olduğunu bilmeliler" dedi. Amerikalı fotoğraf sanatçısı McCurry, CerModern'de düzenlenen basın toplantısında, 2 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin fotoğrafı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bodrum'da cesedi kıyıya vuran Suriyeli çocuğun fotoğrafını gördükten sonra insanların fikirlerinin değiştiğini belirten McCurry, bazı gazetelerin bu görüntüye yer vermediğini ancak bu tip fotoğrafların kullanılması gerektiğini kaydetti. "Bir fotoğraf her şeyi değiştirmeye yetti. Bence bu tip fotoğrafları kullanarak, bunu insanlara aktarmalıyız. Böylece dünyada insanlar ne olduğunu bilmeliler" ifadesini kullanan McCurry, şöyle konuştu: "Bu tür dramatik ve güçlü resimler insanların düşüncelerini değiştirebilir. Özellikle kriz dönemlerinde insanları bu noktada çözüm bulmaya itebilir. Trajik ve dramatik fotoğraflar olumlu etki edebilir. Vietnam'da kolları açık haldeki bir kız çocuğunun fotoğrafı büyük etki bırakmıştı. Fotoğraflar, dünyadaki her şeyi değiştirmeye gücü yetmese bile önemli bir rol oynar."

SEMBOL HALİNE GELDİ

Aylan'ın fotoğrafının bir trajediyi gözler önüne serdiğine işaret eden McCurry, "Onun gibi fotoğraflar insanların harekete geçmesini sağladı. İnsanlar o fotoğrafı ilk gördüğünde şok olmuştu ama her zaman göstermek, bu durumlarda dünyayı değiştirmek için yararlı olacaktır" dedi. Suriyeli çocuğun fotoğrafının özellikle sığınmacı krizi alanında kamuoyunda sembol haline gelebileceğini dile getiren McCurry, Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye ve Lübnan'ın yükün önemli bölümünü üstlendiğini ancak bu sorunun çözümü için dünyanın geri kalanının da katkı sunması gerektiğini vurguladı. McCurry'nin sergisi, CerModern'de yarın açılacak. Sergi, 13 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

'SELFİE, FOTOĞRAFÇILIĞA BİR ŞEY YAPMIYOR'
"SelfIe'nin fotoğrafçılığı öldürdüğü" yönündeki eleştirilere ise McCurry, "Nasıl bir cep telefonu mesajı edebiyatta yozlaştırma yapamıyorsa, selfie de fotoğrafçılığa bir şey yapamıyor" diye cevap verdi. "Fotoğraflarını hazırlıksız mı yoksa kurgusal mı çektiğine" dair soru üzerine ise çektiklerinin "gördüğü anda olan şeylerden oluştuğunu" belirtti.

'AFGAN KIZI'NIN HİKâYESİ İLGİNÇ
McCurry, kariyerinde önemli yere sahip "Afgan Kızı" fotoğrafının hikayesini anlattı. Fotoğraftan sonra 17 yıl boyunca kızı bulmaya karar verdiklerini belirten McCurry, uzun uğraşlar sonrasında Afgan kızına ulaştıklarını kaydetti. "Afgan kızı fotoğrafı hayatınızı değiştirdi, acaba kızın hayatını değiştirdi mi?" sorusuna ise McCurry, "Fotoğrafı yayımlamadan önce kız ve ailesinden izin aldık. Bence kendisi ve ailesi için birçok yardım yapıldı" cevabını verdi.

ARA GÜLER'İN FOTOĞRAFLARINA HAYRAN

McCurry, fotoğraf çekecek kişinin keşfetme, gözlem ve anlam ruhuna sahip olması gerektiğini vurguladı. Bir soru üzerine çekeceği kareye göre kullandığı fotoğraf makinesinin değiştiğini söyleyen Steve McCurry, Türkiye'den Ara Güler'in birçok fotoğrafına imrendiğini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN