Doğar doğmaz minik kalbi pille tanıştı

Annesinden geçen romatizmal rahatsızlık sonucu kalbinde ritim bozukluğu oluşan Alperen bebeğe, gözlerini açar açmaz ameliyatla kalp pili takıldı

Doğar doğmaz minik kalbi pille tanıştı
  1. Haberler
  2. Ankara Başkent
Pazar 21.09.2015 ABONE OL
Kalbinde ritim bozukluğuyla dünyaya gelen Alperen bebeğin minik kalbine, doğumundan hemen sonra pil takıldı. Konya'da yaşayan Osman-Kezban Akpınar çiftinin üçüncü bebeklerinin doğumundan önce yapılan kontrollerde, bebeğin kalbinde ritim bozukluğu olduğu tespit edildi. Tedavi için Ankara'daki Dr. Sami Ulus Çocuk Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran aile, burada yapılan testler sonrasında eşine az rastlanır bir durumla karşı karşıya kaldı. Anne Kezban Akpınar'da görülen romatizmal rahatsızlığın bebeğin kalbinde ritim bozukluğuna neden olduğu saptandı. Doktorlar henüz 36 haftalık olan bebeğin alınmasına, doğar doğmaz da kalbine pil takılmasına karar verdi. Henüz 2 kilo 500 gram ağırlığında olan Alperen bebeğin minik kalbi gerçekleştirilen operasyonun ardından 13 gramlık bir pille atıyor.

"HÂLÂ KORKUYORUM"
Anne Kezban Akpınar, ameliyat sonrasında yaşadıklarını anlattı. 16 yaşında oğlu ve 13 yaşında da kızı olduğunu anlatan Akpınar, "Yıllar sonra yeniden bebek sahibi olmak bizi çok mutlu etmişti. Hamileliğim çok zor geçmişti. 6 aylık hamileyken bebekte ritim bozukluğu tespit edildi. 36 haftalık olduğunda Konya'dan Ankara'ya gönderdiler. Sezaryenle doğum yaptıktan sonra bebeği ameliyata aldılar. Bir hafta yoğun bakımda kaldı ama bir hafta bana bir asır gibi geldi. Doktorlarımız her gün durumunun daha iyi olduğunu söylüyorlar" diye konuştu. Bebeğini kucağına alamadan kalbine pil takılmasının kendisini çok tedirgin ettiğini belirten Akpınar, "Hala da korkuyorum. Eve götürdüğümde ona nasıl bakacağımı, kucağıma nasıl alacağımı düşünerek endişeleniyorum" dedi.

DÜNYANIN EN UFAK PİLİ YERLEŞTİRİLDİ

Operasyonu gerçekleştirilen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Murat Koç, Alperen bebek dünyaya gelince, kalp hızının 60'ın altına düştüğünü söyledi. Koç, "Acil olarak pili takma ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı. Hızlıca ameliyathaneye alarak kalp pilini, kalbin üzerine gelecek şekilde yerleştirdik. Çocuğun yaşına uygun kalp pilini taktık. Kısa bir yoğun bakımdan sonra bebek yenidoğan ünitesine geçti. Bebeğin kalbine dünya üzerindeki en küçük pil ağırlığı olan 13 gramlık bir pil taktık" diye konuştu.

Duygu YENER / AA

BUGÜN NELER OLDU