Hazal ATEŞ: Dört sihirli sözcük!

Türkiye tarihi bir dönemeçte… Seçim maratonu tüm hızıyla sürüyor. Milletvekili listeleri gibi 7 Haziran vaatleri de güncellendi. Seçim öncesi yapılan anketler beklentileri de ortaya koyuyor; "Barış, güçlü ekonomi, güvenilir bir iktidar!" Boş vaat, kuru söz değil "yeni Türkiye vizyonu." Türkiye'yi 2023 hedefine ulaştıracak somut projeler…
***

İktidar ve muhalefet bu kez ince eleyip sık dokudu. Oy eğilimine yansıyan her bir başlık üzerinde çalışıldı. AK Parti seçim bildirgesi de 4 Ekim'de açıklanıyor. Ekonomi kurmayları "ikinci atılım dönemi konseptinin özeti" diyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Antalya Milletvekili Lütfü Elvan, Malatya Milletvekili Taha Özhan'ın içinde yer aldığı heyet 7 Haziran seçim bildirgesi üzerinden güncelleme yaptı. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da ekonomi ayağını hazırladı. Ekonomi ve dar gelirli kesimlere yönelik vaatlerin hepsi yeniden ele alındı.Oy eğilimine yansıyan ekonomi başlığı altındaki tüm talepler dikkate alındı. Emekli, işçi, memur, esnaf, gençler, kadınlar unutulmadı.Gelir dağılımını düzeltecek somut adımlar atılacak. Emeklilere bu yıl yapılan 100 liralık artışın tüm emeklilere yansıtılması planlanıyor. İstihdam teşvikleri güncellenecek.Kadın, gençlere iş kapısı açan işletmelere daha fazla destek sağlanacak.Küçük işletmelere doğrudan finans desteği verilecek. İç piyasaları güçlendirmeye yönelik adımlar sürecek.Konut kredisinde vergi istisnası, muafiyetler gözden geçiriliyor.1 Kasım'da "hayal-hakikat" arasında doğru orantı kuran oyunu artıracak.
***

Seçimlerde ekonomi yönetimi için yarışacak adaylar da bir hayli güçlü. AK Parti'de üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran'da aday olmayan eski bakanların büyük bölümü listede yer aldı. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bingöl, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli'nden birinci sıradan aday gösterildi. Üç dönem kuralı nedeniyle aday gösterilmeyen ekonomi yönetimindeki eski bakanların büyük bölümü de listelerin ilk sıralarında yer aldı; "Eski Başbakan Yardımcısı Babacan, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan." Anlaşılan o ki! İktidar kapısını açacak dört sihirli sözcük; "huzur, güven, istikrar ve geçim" olacak. Sürdürülebilir olmasını da güçlü bir kadro sağlayacak.

BİZE ULAŞIN