İlk toplum sağlığı merkezi başkente

Sağlık Bakanlığı'nın en önemli projelerinden olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri'nin ilki Ankara'da açıldı. 500 hasta kapasiteli merkezde, ücretsiz olarak yatmadan bireysel hizmet verilecek

İlk toplum sağlığı merkezi başkente
Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, toplumun ruh sağlığına yönelik hizmet verecek önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bahçelievler 3. Cadde'de açılan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde Ankaralılar, ücret ödemeden bireysel hizmet alacak. 500 hasta kapasiteli hastane, poliklinikten hastane modeline geçişte bir ilk olma özelliği de taşıyor.

AİLE HEKİMLİĞİ GİBİ ÇALIŞACAK

Hastanede çalışan psikiyatri uzmanı Ahmet Cemal Bal (50), "Başkentin ilk hastane modelli ve toplum temelli TRSM'si olan merkezimiz, aile hekimliği tarzında çalışacak. Hastalarına bireysel ve sınırsız hizmet sunacak" diye konuştu. Merkezin ağır hastalıkların tedavisinde önemli katkıları olacağına dikkat çeken Bal, "Yıllarca siyasi partilere ve Cumhurbaşkanlığına hizmet verilen bu tarihi bina şimdi ruhlarımızı tedavi merkezi olacak. Bu merkez çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Burada hasta aileleriyle birlikte yatmadan bireysel, aile ortamında tedavi edilecek. Hasta istediği saatte gelip yardım alabilecek. Son zamanlarda hastanelerin yataklı ruhsal hastalık tedavisinde sıkıntıları vardı. Bu merkezle hasta yatma aşamasına gelmeden rehabilite edilecek. Hastalarla tek tek ilgilenilip, uzun vadede de takip edilecek" dedi.
yapıyor.

'KRİMİNAL SUÇLARI AZALTACAK'
Söz konusu merkezin suç ve dışlanma noktasında topluma çok büyük katkıları olacağının altını çizen psikiyatrist Bal, "Ruh sağlığı problemi yaşayan insanların suça karışmasının önüne geçilmiş olacak, böylece kriminal suçlar da azalacak" dedi. Bal, "Ruhsal hasta sayısını ve bu hastalara harcanan ücretleri azaltacaktır. Hastalığı önceden belirleyip hızla tedavi imkanı sağlayan bu merkezlerde suça eğilimin de önüne geçilmiş olacak. Hasta yeti yitimine uğramadan ekonomiye daha az yükle hayata kazandırılmış olacak. Bu merkezlerdeki çalışmalar akıl hastaneleri ve hapishanelerdeki sayının da önüne geçecektir. Burada farklı olarak aileye ve hastaya hastalıkla mücadele eğitimi veriliyor. Amaç aileyi ve hastayı sosyal hayata dahil etmek" şeklinde konuştu.

'MERKEZ ANKARA'YA CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK'
Söz konusu merkezle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Ankara 1.Bölge Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, TRSM'lerin başkente ciddi katkılarını olacağını söyledi. Yeni merkezlerin de müjdesini de veren Yılmaz, "Yerleşim yerlerinde toplum temelli ruh sağlığı merkezleri kurmayı öngörüyoruz, semt polikliniklerinden bu yönde faydalanacaklar. Hastaları yakın takip ettiğimiz zaman, iyi eğitilmiş insanlarla birlikte takip ettiğimiz zaman, hastanelerde yatış sürelerinin azalacağına inanıyoruz. Böylece toplum temelli ruh sağlığı merkezleri, ağır ruhsal bozukluğu olan hastalar için verilen hizmetin de ana düzenleyicisi ve kontrol merkezi durumuna geçecek. Bahçelievler'de faaliyete geçen merkezimizde, hasta kabulüne başladık. Kronik bipolar bozukluk, şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve atipik psikoz hastalarını topluma kazandıracağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU