Sığınmacıları unutmayın

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, Kurban Bayramı'nda Türkiye'deki sığınmacıların unutulmaması gerektiğini vurguladı

Sığınmacıları unutmayın
Dini vecibelerden biri olan kurbanı da aynı anlayışla yerine getirmek gerektiğini ifade eden Baş, kurban etlerinin yurtiçinde ve yurtdışında değerlendirilmesiyle ilgili de büyük kampanyalar yürütüldüğünü anımsattı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın bu noktadaki çabaların öncülüğünü yaptığını hatırlatan Baş, "Pek çok sosyal ve sivil kuruluş, vakıflar, dernekler yardım kampanyalarıyla yurtiçinde ve yurtdışındaki muhtaç kimselere ulaştırılmak üzere kurban bağışları alıyorlar"dedi.

YAKIN LAŞMAK GEREK

Kırıkkale Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş, "Özellikle yurtdışındaki bağışların, ekonomik açıdan zayıf bulunan İslam ülkelerindeki ya da azınlık durumundaki Müslüman kardeşlerimize destek noktasında kurbanı iyi bir vesile aracı görmek gerekmektedir. Sığınmacı kardeşlerimizin durumu, bizim için yardım etme vesilesidir ve bu bir nimettir. Türkiye'de, imkanı ve hali vakti yerinde olan kardeşlerimize de böyle söylemek lazım. Allah sizlere böyle bir yardım etme fırsatı vermişken evsiz, barksız, yurtsuz kalmış bu kardeşlerimize Hazreti Peygamber dönemindeki muhacir ve ensar kardeşliği anlayışı içerisinde mutlak suretle destek olmak lazım"dedi. Baş, ayrıca "Bayram günlerindeki yakınlaşmayı, ruhi ve manevi yakınlaşmaya dönüştürmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN