Dolandırıcılar bunu da yaptı

Şehit ailelerinin adını kullanarak vatandaşlardan para toplayan dolandırıcılara isyan eden Şehit Aileleri Derneği, "Devlet zaten ailelere yardım ediyor. Biz kimseden para almıyoruz"dedi

Dolandırıcılar bunu da yaptı
Şehit ailelerinin adını kullanarak, yardım toplama bahanesiyle sokaklarda bayrak, gazete, rozet satan veya kuruluşlara giderek "2 bin 500 lira karşılığında size bayrak göndereceğiz" diyerek vatandaşları sömüren dolandırıcılar şehit ailelerini isyan ettirdi. Türkiye Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, "Biz kimseden para almıyoruz. Gidip asla yardım toplamıyoruz. Devlet zaten şehit ailelerine belli imkânları tanıyor. Bu dolandırıcılar şehit ailelerinin onur ve gururuyla oynuyor. Vatandaşların duygularını, parasını sömürüyorlar. Hiçbir şehit ailesi gidip sokaklarda bayrak satmaz" diyerek vatandaşlara bu dolandırıcılara pirim vermemesi çağrısında bulundu. SABAH Ankara'ya konuşan Türkiye Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Köse, son günlerde sayıları hızla artan dolandırıcılara dikkat çekti. Özellikle toplum duyarlılığın arttığı dönemlerde sokaklarda ve kuruluşlarda şehit ailelerinin adını kullanarak yardım toplamaya çalışan dolandırıcıların da türediğine dikkat çeken Köse, "İnsanlar bu kişilere karşı dikkatli olmalı. Kimseden yardım toplamadığımız gibi kimseye de şehit aileleri adına yardım toplattırmıyoruz" açıklamasını yaptı.

ÇAĞRIDA BULUNDUK
Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri, Valilik, Emniyet ve belediyelere yazı yazarak, bu kişilere karşı dikkatli olunması ve mücadele edilmesi çağrısında bulunduklarını aktaran Hamit Köse, "Kapı kapı dolaşıp veya insanların yoğun olarak bulunduğu merkezlerde bayrak, rozet, saat gibi satışlar yapıp "şehit ailelerine yardım topluyoruz" diyorlar. Bunların tamamı dolandırıcı. Hem onurumuzu zedeliyorlar hem de vatandaşların duygularını sömürerek, onları dolandırıyorlar"dedi.

PARAYI HESABA GEÇİN

Başkan Halit Köse ayrıca, "Bir de bu çetelerin kamu kurumları ve özel kuruluşlara yönelik olanları var. Buraları arayıp "Adınıza şu kadar bayrak hazırladık. Şehit ailelerine yardım olarak gidecek. 2 bin 500 lirayı şu hesaba geçmenizi istiyoruz" diyorlar. İnsanlar da şehit aileleri için diye inanıp, parayı geçiyor. Dolandırıldıklarını anlayınca da bize mailler yağıyor. Çok üzülüyoruz bu duruma. Tam bir vicdansızlık yaptıkları... Ayrıca PTT gibi yerlerde adımıza konulan kumbaralarda bizi zedeliyor. Böyle bir yardım istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇOK AĞIR CEZALAR UYGULANMALI
Başkan Köse, "Çeşitli isimlerle gazete, bayrak satan dolandırıcıları defalarca şikâyet ettik. Emniyet bu kişilerle mücadele ediyor. Yakalanıyorlar, haklarında işlem yapılıyor. Bir süre ortadan kaybolup tekrar başka isimlerle aynı faaliyetleri yürütüyorlar. Bu dolandırıcılarla topyekun mücadele şart. Çok ağır cezalar verilmeli"dedi.

KİMSEDEN YARDIM TOPLAMIYORUZ
Başkan Halit Köse ayrıca, "Hiçbir şehit ailesi asla elinde gazete, bayrak satıp yardım toplamaz. Biz kimseden para almıyoruz. Gidip asla yardım toplamıyoruz. Devlet zaten şehit ailelerine belli imkanları tanıyor. Bu dolandırıcılar şehit ailelerinin onur ve gururuyla oynuyor. Vatandaşların duygularını, parasını sömürüyorlar"diyerek isyan etti.

BİZE ULAŞIN