Hıristiyan, Müslüman karşıtı olamaz

İftar daveti veren Macar Büyükelçi bir Hıristiyanın Müslüman karşıtı olamayacağı mesajı verdi

Hıristiyan, Müslüman karşıtı olamaz
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, ilk defa Türk siyasi ve sosyal hayatının önde gelen isimlerine iftar yemeği verdi. 150 kişilik katılımla gerçekleşen programda İslam dininin Macaristan'da yasal olarak kabulünün 100'üncü yıldönümü de anıldı. Macaristan Büyükelçisi Kiss, yerel geleneklere gösterdiği saygı çerçevesinde verdiği iftar yemeğinde, "Ramazanın ruhunun adalet, barış ve birbirimize saygı alametifarikası ile etki etmesi için gayret göstermeliyiz" diye konuştu. Kiss, dünyada güven ve dostluğun üzerine inşa edilebilecek dayanışmaya ihtiyaç olduğunu, barışın tesis edilmesi için birbirimize yönelik samimi saygıya, güvene, dostluğa inanmamız gerektiğini vurguladı.

'TÜRKİYE, İSLAM DÜNYASINDA ÖNCÜ'
Büyükelçi Kiss davette şunları söyledi: "Kanaatimizce, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'ın da söylediği gibi, Hristiyanlık medeniyetine mensup bir insan Müslüman karşıtı olamaz. Üzücüdür ki, günümüzde kavramlar birbirine karışmaktadır ve bundan hem İslam ve hem de Hristiyan inancı zarar görmektedir." Büyükelçi Gabor ayrıca, gerçek Müslümanlık kültürünün idame ettirilmesi, uygulanmasında Türkiye'nin önde gittiğini vurguladı.

MACARİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ MÜKEMMEL
Büyükelçi, Türkiye'deki terör saldırılarının kurbanlarıyla ilgili olarak baş sağlığı diledi ve terörizmin her şeklini kınadı. Gábor Kiss, Macar-Türk ikili ilişkilerini "mükemmel" olarak değerlendirdi ve üstüne inşa edebileceğimiz imkânlara sahip olduğumuzu, ancak iki ülkenin bağlarını daha da güçlendirecek ortak hedeflerimizin, görevlerimiz de bulunduğunu ekledi. İftar yemeği öncesinde, İslam dininin Macaristan'da yasal olarak tanınmasının 100'üncü yıldönümü kutlandı.
BİZE ULAŞIN