Yüksek gerilim hatlarının cambazları

Yüksek gerilim hatlarının cambazları

Kırıkkale’den Ankara’ya uzanan 120 kilometrelik yüksek gerilim hattını çeken işçiler, direklerin arasında adeta bir “cambaz” gibi hareket ediyor

  • Ankara Başkent
  • Pazar 20.06.2016
Çubuk'tan geçen yüksek gerilim hattında çalışan işçiler, yerden yaklaşık 50 metre yükseklikte ekmek mücadelesi veriyor. Kırıkkale'ye kurulan doğal gaz santralinden elde edilen elektriği Çubuk üzerinden Keçiören'e bağlı Bağlum'da bulunan dağıtım merkezine aktaracak yüksek gerilim hattı çekme çalışması, aralıksız devam ediyor. Kırıkkale'den Ankara'ya uzanan 120 kilometrelik yüksek gerilim hattını çeken işçiler, direkler arasında adeta "cambazlar" gibi hareket ediyor. Enerji taşıyacak tellerin birbirine değmemesi için tel bisikletine binen işçiler, ilginç görüntüler oluşturuyor. Yerden yaklaşık 50 metre yükseklikte çalışan işçiler, rahat tavırlarıyla dikkati çekiyor.

'ANCAK SEVEREK YAPILIR'
Enerji nakil hattı çalışmasını sürdüren firma sahiplerinden İmdat Karayağız, yaptığı açıklamada, 2015 yılında başlanan çalışmada sona gelindiğini söyledi. Yüksek gerilim hattında çalışmanın zorluklarından bahseden Karayağız, Türkiye genelinde bu işi yapabilecek en fazla 600 deneyimli eleman olduğunu kaydetti. Hattın uzunluğunun 120 kilometre olduğunu ve enerjinin 300 direkle taşındığını ifade eden Karayağız, "Bu hat boyunca direklerin uzunluğu 16 metre ile 52 metre arasında değişiyor. İşimiz hakikaten zorlu ama zevklidir. Bu işi yapanlar ancak severek yapabilirler. Severek çalışmazlarsa zaten bu işi yapamazlar. Gördüğünüz gibi arazi şartlarımız çok zordur. Türkiye genelinde bu işi yapabilen yaklaşık 500 ile 600 kişidir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN