Samaa ve ailesi kimliğe kavuştu

Geçici kimlik belgesi olmadığı için nakil olamayan Irak Türkmeni Samaa Amer Hakeem’in dramına devlet el uzattı. Küçük kız artık sağlığına kavuşabilecek

Samaa ve ailesi kimliğe kavuştu
SABAH Ankara'nın duyurduğu böbrek hastası 12 yaşındaki Samaa'nın sağlığına kavuşmasının önündeki tüm engeller kalktı. Geçtiğimiz haftalarda AK Partili vekillerin harekete geçtiği "kimlik" sorunu çözüldü. Vericisi olan annesinin kimliğinin çıkmasıyla birlikte Samaa artık böbrek nakli olabilecek.

"AYRILIĞI BEKLİYORDUK"
Ülkelerindeki savaştan yaşama umuduyla kaçarak Ekim 2015'te Türkiye'ye sığınan ancak küçük kızlarının kronik böbrek rahatsızlığıyla sarsılan Hakeem ailesinin yüzü gülüyor. Küçük kızın çığlığını gazetemizden okuyan ve duyarsız kalmayan AK Partili vekillerin ve Göç İdaresi'nin yoğun çalışmaları sonucunda Samaa'yı yaşatacak kimlik çıktı. Önceki gün kimliklerin ellerine ulaşmasıyla büyük bir sevinç yaşayan Hakeem ailesi, gözyaşıyla karışık tarifsiz bir mutluluk yaşadı. "Kızıma artık canımın yarısını verebileceğim" diyen anne Koler Hakeem, "Aylarca çalmadığımız kapı kalmamıştı ancak ülkelerin karşılıklı işleyen prosedürleri nedeniyle benim ve eşimin kimliği bir türlü çıkmamıştı. Kızımın durumu gittikçe ağırlaşıyordu, bir hafta önce yaklaşık 1.5 ay enfeksiyon nedeniyle yattığı hastaneden taburcu oldu. Gözümüz yaşlı kızımdan ayrılacağımızı düşünürken Sabah Gazetesi ve AK Partili vekiller bize sahip çıktı. Önceki akşam kapımız çaldı ve kimliklerimiz elimize verildi. Dünyanın en mutlu annesiyim bundan sonra ne savaş ne de başka bir şey öldüremez beni. Yavruma canımın yarısını verebileceğim. Emek verelere minnettarız" diye konuştu. "İnanamıyorum, umudumuzu kaybettiğimiz kimlikler elimizde" diyen böbrek hastası Samaa Hakeem ise yaşadığı mutluluğu "Yaşasın acılarım bitti şimdi şeker yiyip oyun oynayarak yaşama zamanı" sözleriyle ifade etti. Samaa, "Çok mutluyum bile yaşadığım mutluluğu tarif etmekte yetersiz kalıyor" diye konuştu.

'HER ŞEY TAMAM UFUK GÖRÜNDÜ'
sabah Ankara'ya ve AK Parti Milletvekili Metin Gündoğdu'ya teşekkür eden Samaa, "Beni savaştan kurtaran, Ankara'da evini açan, hastanesinde aylarca tedavimi yaptıran Türk devleti şefkatini gösterdi. Ağrılarım son aşamaya gelmişti. Enfeksiyon vücuduma yayılıyordu. İşlemler başlatıldı, tahliller yapılıyor. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden nakil için gün bekliyoruz. Her şey tamam. Yaşıtlarım gibi oyunlar oynayıp doktor olmak için tamamlamam gereken okul için artık ufuk göründü" dedi.

'ÇOK ZEKİ VE BAŞARILISIN'
Kimliklerin ulaşmasının ardından aileyi Sincan'daki evlerinde ziyaret eden AK Parti Ordu Milletvekili Gündoğdu, Samaa ve ailesiyle yakından ilgilendi. Küçük kızın son durumu hakkında bilgi de alan Gündoğdu, "Mazlumun ana kucağı olan Türkiye ayakta kaldıkça sizlere ve tüm mazlumlara elini uzatmaya devam edecek. Ülkemize misafir olan ancak sağlık sorunları nedeniyle sıkıntıları iki katı artan bu kızımızın tüm ihtiyaçları bizim boynumuzun borcu artık, üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Göç İdaresi ve ilgili kurumlarımızla uzun uğraşlarımız sonuç verdi, bugün bu yavrumuzun derine derman kimlik çıktı. Çok iyi olacaksın sağlığına kavuşacak ardından da okuluna devam edeceksin. Çok zeki ve başarılısın karnen bunu özetliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN