Başkan Ertürk mültecilerle buluştu

Kazan Belediye Başkanı Ertürk, Kazan’da yaşayan Suriyeli ve Iraklı mültecilerle buluştu. Ertürk, “Kazan’daki mültecilere yönelik yaptığımız çalışmalar yerel yönetimler alanında dünyaya örnek teşkil ediyor” diye konuştu

Başkan Ertürk mültecilerle buluştu
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nce düzenlenen "Avrupa Yerel Demokrasi Haftası" kapsamında verilen "12 Yıldız Şehri" unvanı için talip olan Kazan Belediyesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve Kazan Kaymakamı Engin Aksakal, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kazan'da yaşayan Suriyeli ve Iraklı mültecilerle buluştu. Ertürk, Şahin ve Aksakal burada mültecilerin sorunlarını dinleyerek görüş alışverişinde bulundu.

DÜNYAYA ÖRNEK ÇALIŞMA
Başkan Ertürk, Kazan'ın 81 ilden göç eden insanların yaşadığı bir barış ve refah kenti olduğunu belirterek, ilçelerinde son dönemde ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Suriyeli ve Iraklı mültecilerin de göç ettiğini söyledi. Kazan'da farklı kültürlerin bir arada barış içinde nasıl yaşayabildiğini dünyaya gösterdiklerini ifade eden Ertürk, "Kazan'da mültecilere yönelik yaptığımız çalışmalar yerel yönetimler alanında dünyaya örnek teşkil edecek boyutta. Onların topluma adaptasyonlarının sağlanması adına din eğitimi başta olmak üzere birçok çalışma yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

İLÇEDE BİNE YAKIN MÜLTECİ VAR
Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların eğitim, barınma, sağlık gibi konularda yaşadığı sıkıntıları ellerinden geldiği kadarıyla giderdiklerini dile getiren Ertürk, "İlçemizde bine yakın mülteci bulunuyor. Biz onları misafirlerimiz olarak değil, kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği yolda onlar için elimizden geleni yapıyoruz. Onların Türkiye'ye entegre olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Kendi ülkelerindeymişçesine rahat etmeleri için çabalıyoruz. Bu doğrultuda bir araya geldiğimiz mülteci kardeşlerimizin buradaki memnuniyetlerini hissetmek, duymak ve onların hayır dualarını almak son derece güzel. Tarihimizin bize yüklediği misyonla beraber onlara en iyi şekilde kapılarımızı açıp ev sahipliği yapmak ve onların da tüketen değil üreten olmaları, topluma faydalı bireyler olmaları konusunda çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN