Japon Ishimoto çifti oyanın kitabını yazdı

Japon Ishimoto çifti Nallıhan’dan Beypazarı’na tarihi bölgeleri gezerek oya örneklerini inceledi. Çift, Beypazarı sakinlerini ziyaret ederek hazırlık aşamasında yardımcı oldukları ‘Geleneksel Türk El İşi Oya Örnekleri’ ismini taşıyan kitaplarını hediye etti

Japon Ishimoto çifti oyanın kitabını yazdı

Türk el sanatları konusunda araştırmalar yapan ve 'Geleneksel Türk El İşi Oya Örnekleri' isimli kitapları bulunan Japon Ishimoto çifti, Beypazarı'nı ziyaret etti. Beypazarı başta olmak üzere, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde el sanatları ve oyalar konusunda araştırma yapan Kanji ve Chieko Ishimoto, ziyaret sırasında ilçe sakinleri ile de bir araya geldi. Çift, eserin hazırlık aşamasında kendilerine yardımcı olan yöre halkına kitaplarını hediye etti.

'ÇEYİZE HAYRAN KALDIK'
Kanji Ishimoto, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu motif ve desenleri araştırırken çok ciddi çalışmalarda bulunduk. Bölgenin el sanatları ve oya bakımından oldukça zengin olduğunu gördük. Özellikle gelin kızlara hazırlanan çeyiz sandıkları, oyalar ve yazmalarla dolu" dedi. Ishimoto, yazdıkları kitabın iki ülke arasında kültür paylaşımı açısından bir kaynak olacağını dile getirdi. Daha önce Türk Japon Kültür Değişim Derneği'nin başkanlığını da yaptığını anlatan Ishimoto, "Bu sürelerde, iki ülke arasında kültür paylaşımında, dostluklar oluşturmaya çalıştık. Ülkeler arasındaki dostluğu önemsiyorum" diye konuştu.

KİTAPTA 585 MOTİF YER ALIYOR
Ishimoto çiftinin kaleme aldığı 'Geleneksel Türk El İşi Oya Örnekleri' kitabında, Ankara'nın Beypazarı ve Nallıhan ile Bolu'nun Göynük ve Mudurnu ilçelerine özgü el sanatları ve oyalara ilişkin bilgiler yer alıyor. Japon çiftin, 207 sayfalık eserinde 585 motif ve bunların Japonca açıklamaları da bulunuyor.

BİZE ULAŞIN