9 yılda şiddet mağduru 600 kadınla dayanışma

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kadın Sığınma Evi ve Kadın Danışma Merkezi, şiddetle mücadele konusunda 2007 yılından bu yana yaklaşık 600 kadına maddi manevi destek oldu

9 yılda şiddet mağduru 600 kadınla dayanışma
Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu çok sayıda sosyal ve kültürel projenin yanında, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kadınlara verdiği desteğe de devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren "Kadın Sığınma Evi", aile içi şiddet gören kadın ve çocukların yuvası olurken, yine birim bünyesindeki "Kadın Danışma Merkezi"nde, uzman personel tarafından, psiko- sosyal hizmetler başta olmak üzere hukuk ve barınma konularında her gün onlarca kadını doğru adrese yönlendirecek bilgiler veriliyor.

7/24 HİZMET VERİYOR
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Büşra Aldoğan, 2007 yılında açılan Kadın Sığınma Evi'nde aile içi şiddet ve tacize maruz kalan, can güvenliği olmayan 600'ün üzerinde kadın ve çocuğa yardımcı olduklarını belirterek, merkezin 7/24 hizmet verdiğini söyledi. Büyükşehir'in, merkezde şiddet mağduru kadın ve çocukları hiçbir şart aranmaksızın barındırıp güvenliklerini sağladığını ifade eden Aldoğan, "Bize sığınan kadınların sadece barınma ve güvenliklerini sağlamıyoruz. Onları muhtaç olmadan bağımsız hayata geçirecek, maddi ve manevi olarak güçlendirecek programlar da sunuyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar gözetimimiz altındaki 283 kadının yaş ve eğitim durumunu göz önüne alarak meslek sahibi olmasına imkan sağladık" dedi.

ALDOĞAN: AYLIK HARÇLIK DA VEREBİLECEĞİZ
Kadın Sığınma Evi'ne başvuran mağdurlara verilen psikolojik desteğin önemine dikkat çeken Aldoğan, "Misafirimiz olarak gördüğümüz mağdurlarımıza, birimimizde görev yapan psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimci uzmanlar tarafından destek sunuyor, 24 saat görev yapan hemşirelerle sağlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca birimde çalışan sosyologlarımız tarafından da mağdurların sosyo-kültürel yönlerini araştırarak, çok yönlü olarak destek verilmesine imkan sağlıyoruz" diye konuştu. Aldoğan, Kadın Danışma Merkezi'ne başvuranlara birçok farklı konuda yol gösterildiğini ifade etti. Ayrıca, Büyükşehir Belediye Meclisi de ilgili mevzuat doğrultusunda, sığınma evinde kalan kadınlara aylık harçlık verilmesini, oy birliğiyle karar altına aldı.
BİZE ULAŞIN