Milli park’ta hedef2021

Kurtuluş Savaşı’nın “son kalesi”, Haymana Tarihi Milli Parkı olacak. Projenin, savaşların 100. yılı olan 2021’e kadar tamamlanması planlanıyor

Milli park’ta hedef2021
Haymana Tarihi Milli Parkı'nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaların hangi aşamada olduğunu görmek için Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Şube Müdürlüğü Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın ve Milli Parklar Polatlı Şefi Mehtap Akdoğan Mangaldağı'nda incelemelerde bulundu. Kaymakam Turan Erdoğan ve Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile beraber Mangaldağı'na giden ekip, ilk olarak Eskikışla ve Gedikli Mahalleleri arasında kalan şehit mezarlarının olduğu bölgeyi inceledi. Yetkililer, Gedikli Mahallesinde bulunan Sahra Hastanesi ve şehit mezarlarının olduğu bölgede de en kısa zamanda çalışma başlatılacağını belirtti. Daha sonra Mangaldağı'ndaki 1. aşaması tamamlanan bölgeye giden ekip burada yapımı tamamlanan kameriyeleri sosyal tesis alanlarını inceledi. Mangaldağı'ndaki incelemelerin ardından 2. aşama bölgesine geçen yetkililer burada şehitlik, namazgâh, rahle ve büyük bir anıtın yapılacağı yeri inceledi. 9. Bölge Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın, kasım ayının sonuna kadar buradaki çalışmanın da biteceğini belirtti. Polatlı'dan itibaren 90 kilometrelik bir alanda çalışma yaptıklarını, jeotermal radarlar ile şehit mezarlarını tespit ettiklerini, insanların yürüyerek tüm bölgeyi gezilebileceğini ve 2021, yani savaşların 100. yılında bu çalışmanın büyük kısmının tamamlanacağını belirtti.

BURASI "SON KALE"
Ayrıca Ankara'daki tüm öğrencilere buraları gezdirmeyi hedeflediklerini belirten Çılgın, Çanakkale Şehitliği'nde bile halen yeni çalışmalar yapılıp yeni şehitliklerin açıldığını ifade ettı. Şahin Çılgın buradaki çalışmaların da uzun soluklu olduğunu ifade etti. İncelemeleri değerlendiren Kaymakam Turan Erdoğan da şunları ifade etti: "Mangaldağı'ndaki şehitliklerimizin 1. aşama yapım çalışması bitti. Şimdi 2. aşamada çalışmalar yapılıyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün tüm personeline çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum." Haymana Belediye Özdemir Turgut ise yaptığı açıklamada "8 Şubat 2015 tarihinde Tarihi Milli Park ilan edilen Haymana'mızda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu çalışmalar sona erdiğinde Haymana'mız ikinci bir Çanakkale olacak ve Kurtuluş Savaşı'ndaki rolü ve önemi gözle görülür bir hale gelecektir. Vatandaşlarımızın gelip Kurtuluş Savaşı'nın 'son kalesi'nde savaşın geçtiği alanları görebileceği, o duyguyu hissedebileceği ve sosyal tesislerinden faydalanabileceği bir Milli Parkımız olacak. Buradaki çalışmalarından ötürü Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN