Hazal ATEŞ: İstihdamda yeni dönem!

Çalışma yaşamında yeni bir sayfa açılıyor. Özel istihdam bürolarına ilişkin yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu bürolar üç yıllık dönemde 2.6 milyon istihdamda aktif rol üstlenecek. Türkiye İş Kurumu gibi iş bulmaya aracılık yapacak. Şu anda yaklaşık 500 istihdam bürosu faaliyet gösteriyor. Bu sayının kısa sürede birkaç katına çıkması bekleniyor. Meslek kursları düzenleyecek, bakım, ev hizmetlerinde geçici iş ilişkisi kurabilecek. Bunun için İŞKUR'dan geçici iş sağlama yetkisi almaları gerekiyor. Geçici iş ilişkisi kurma yetkisi için başvuru tarihinden önce 2 yıl kesintisiz faaliyet göstermesi gerekiyor. Ancak kamu kurumları için aracılık yapamayacaklar. Bürolar, bir fabrikada üretim kapasitesinin öngörülemeyen şekilde artması durumunda takviye amaçlı iş ilişkisi kurabilecek.
***
Peki, istihdam bürosu iflas etti ya da kapandı işçi alacakları için kimin kapısını çalacak? Diğer yasalardaki hükümlere bakılmadan işçi alacakları büroların verdiği teminattan öncelikli olarak ödenecek. Özel istihdam büroları, düzenlenen belgeleri 5 yıl süreyle saklayacak ve Türkiye İş Kurumunun talebi halinde ibraz edecek. İşletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması halinde geçici iş ilişkisine dayalı çalıştırılan işçi sayısı, işletmedeki toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak 10 ve daha az işçi çalıştırılan iş yerlerinde, 5 işçiye kadar geçici iş ilişkisi kurulabilecek.
***
Tabii "özel dolandırıcılık" bürolarına dönüşmemesi için de bir dizi tedbir alınmış durumda. İŞKUR'dan izin almadan iş ve işçi bulmaya aracılık yapanlara ceza yağacak. Kurumdan izin almadan iş ve işçi bulmaya aracılık yapan kişilere 20 bin lira ceza kesilecek. Aynı suçu tekrarlamaları durumunda ceza iki katına çıkarılacak. Usulsüz bir şekilde işçi bulan bu bürolardan hizmet alan işverene de 10 bin lira ceza kesilecek.
***
İstihdamdan söz açılmışken gelecek yıl kamuya 60 bin kişi alınacak. Kamuda Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik temizlik kesintisiz sürecek. Bu süreçte tek bir mağduriyet yaşanmaması için çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Anlaşılan o ki! Hem kamuda hem özel sektörde istihdamda yeni bir dönem başlıyor. FETÖ'nün kamuda oluşturduğu sistematik imtiyaz son bulurken, millete bedel ödetmeye kalkanlar bir bir temizleniyor.
BİZE ULAŞIN