Yenimahalle’de canlar bir oldu

Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen “Dinmeyen acı Kerbela” gösterisi ile farklılıkların zenginlik olduğu bir kez daha gözler önüne serildi

Yenimahalle’de canlar bir oldu

Yenimahalle Belediyesi Muharrem ayı dolayısıyla düzenlediği, Grup Saye'nin sahne aldığı "Dinmeyen acı Kerbela" gösterisi ile farklılıkların zenginlik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sema ve semahın aynı sahnede buluştuğu, türkülerin, ağıtların, ilahilerin art arda söylendiği gecede birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik duygularına vurgu yapılırken, Kerbela şehitleri de sahnede canlandırıldı. Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen geceye Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"HER GÜN AŞURADIR"
Duygu dolu anların yaşandığı gecede Grup Saye ayakta alkışlandı. Gecenin sonunda muhteşem bir performans sergileyen ekibe güzel gösterileri ve dinletileri için çiçek takdim eden Başkan Yaşar, "Bizler Barış Peygamberinin ümmeti olarak nerede duracağımızı bilmeliyiz. Yezidi'den mi mazlumdan yana mı, Hayır olandan yana mı şerden yana mı, hak 'tan yana mı Batıldan yana mı, Şah Hüseyin mi olacağız Yezit mi olacağız? İşte canlar bütün mesele bu" diye konuştu. Yaşar, "Bugün bize düşen Kerbelâ'yı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Kerbelâ'yı anlamak, Kerbelâ'dan ayrılık-gayrılık değil, birlik-beraberlik çıkarmaktır. Kerbelâ'dan kin, nefret ve öfke değil; sevgi, muhabbet ve hoşgörü devşirmektir. Kerbelâ'yı anlamak, Hz. Hüseyin gibi davranmaktır, Hüseyin'ce yaşamaktır" diye konuştu. Yaşar, "Onun zulüm ve haksızlık karşısındaki duruşunu evrenselleştirmektir. Kerbelâ'yı anlamak, yeni Kerbelâlar yaşanmaması için bu acı hadiseden dersler ve ibretler çıkarmaktır. Ehl-i Beyti sevmek imandandır. Her mazlum bir Hüseyin, her zalim bir Yezid'dir. Kerbela Zulme başkaldırıdır, aşkın ateşe atılmasıdır. Her gün Aşuradır, her yer Kerbela" dedi.

VATANDAŞA AŞURE DAĞITTI
Yaşar, program bitiminde salonu dolduran vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikram etti. Başkanın elinden aşurelerini alan vatandaşlar Yaşar'a teşekkürlerini dile getirerek, hatıra fotoğrafı da çekildi.

BİZE ULAŞIN