Liste hazırlandı Vali bekleniyor

İskitler’de vatandaşlar hazırladıkları sorunlar listesi ile Ankara Valisi Ercan Topaca’nın geleceği günü bekliyor

Liste hazırlandı Vali bekleniyor
Ankara'nın tam göbeğinde kalan İskitler, eski sanayi sitelerinin taşınması ile birlikte adeta metruk kente dönüştü. Başta fuhuş olmak üzere uyuşturucu satıcılarının kendilerine mesken edindiği İskitler sakinleri bu sorunlarını geçtiğimiz günlerde mahallelerine ziyarete gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüzeysel olarak aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konu ile ilgilenmesi için Ankara Valisi Ercan Topaca'ya talimat verdi. Şimdi Vali Topaca'nın İskitler'e geleceği günü bekleyen mahalleli hazırladıkları sorunlar listesini valiye sunacak.

METRUK BİNALAR YIKILSIN
Mahallelinin hazırladığı listenin ilk sırasını taşınan sanayi sitelerinden kalan metruk binaların temizlenmesi yer alıyor. Çevredeki kâğıt toplayıcıları nedeniyle İskitler'in çöp yuvasına döndüğü ifade eden mahalleli ayrıca sokakların ışıklandırılması, yolların asfaltlanması, fuhuşun önlenmesi ve kağıt toplayıcılarının bölgeden kaldırılmasını istiyor.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ
İskitler'in adeta sorun yumağı olduğunu belirten mahalleli Yakup Korkmaz, "Mahallemizdeki en önemli sorun Ankara'daki ne kadar kâğıt toplayıcısı ve hurdacı varsa bölgemizi işgal etti. Bölgemizdeki sanayi sitelerinin taşınmasının ardından geriye kalan metruk binalara bu tür işler yapan kişiler yerleşti. Bunun dışında mahalleyi servis araçları ve galeriler bulunuyor. Burayı kendilerine otopark edindiler. Ankara'nın her yerinde elektrik direkleri yenilenmesine rağmen İskitler'de kaldırım sorunu yaşıyoruz. Biz de diğer mahallelerdeki gibi insanca yaşamak istiyoruz. MİA projesinin biran önce hızlandırılıp başlatılmasını istiyoruz. Bizde bu sebeple mahallemizin 40 yıllık birikmiş sorunları için bir liste hazırladık. Bu listeyi sayın valimize sunup, çözüm getirmesini bekliyoruz" dedi.

İNSANLAR KAÇIYOR
Eski Zübeyde Hanım Mahallesi Muhtarı Yunus Doğan da "2009 yılında mahalle muhtarı seçildim. Ancak mahalledeki sorunların çok fazla olması nedeniyle 17 bin nüfuslu mahallemiz şuanda 13 bine düştü nüfusumuz. İnsanlar buradan kaçıyorlar. Bu sorunları çözüm bulamadığımız için muhtarlığa ikinci defa aday olmadım" ifadelerini kullandı. Sokaklarda gezerken korku duyduklarını söyleyen mahalleli Zeki Erdoğan da "Çocuklarımız saat sekizden sonra sokağa çıkamıyor. Çocuklarımız yeri geliyor otobüsten indikten sonra eve kısa mesafe taksiye binip kapıya kadar geliyor. Sokağa çıkma konusunda kadınları ve çocukları geçtim, biz daha gezerken korku duyuyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN