İnmede ilk 3 saat hayati önem taşıyor

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki İnme Merkezi, “29 Ekim Dünya İnme Günü” nedeniyle kapılarını açt

İnmede ilk 3 saat hayati önem taşıyor
Aniden ortaya çıkan bir beyin fonksiyonu kaybı olan ve halk arasında felç olarak bilinen inmede, ilk 3 saatte yapılacak müdahale hayati önem taşıyor. 29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2009'da kurulan "İnme Merkezi"nde beyin kanaması geçirdikten sonra beyninde baloncuk oluşan hastaya yapılan müdahale görüntülendi.

ZAMANA KARŞI YARIŞIYORLAR
Nöroloji Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Neşe Subutay Öztekin, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Pelin Belen, Beyin Cerrahisi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Ergün Dağlıoğlu ve Nöroloji Uzmanı Doktor Oğuzhan Kurşun'un yer aldığı ekip, merkezde inme tanısı konulan hastalar için adeta zamana karşı yarışıyor. Dağlıoğlu, toplumda mutlaka inmenin farkındalığının oluşturulması gerektiğine işaret ederek "Burada en önemli faktör, hastaneye ilk 3-6 saat arasında başvurulmasıdır" diye konuştu.

'TANSİYON, KAN YAĞLARI KONTROL ALTINA ALINMALI'
Nöroloji Uzmanı Doktor Kurşun da, "İnme önemli bir sorun, üçüncü sıklıkta ölüm nedeni olarak gösteriliyor. İnme kaynaklı özürlülük durumu oluşuyor" dedi. İnmenin yaşa ve cinsiyete bağlı olarak ortaya çıkabileceğini anlatan Kurşun, var olan hastalıkların meydana geldikten sonra tansiyonun, kan yağlarının kontrol altına alınması, kişilerin fiziksel aktivitenin artırılması gibi yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN