Mogan gölü için 3 8 . 9 milyon tl

Mogan gölü için 3 8 . 9 milyon tl
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ankara'nın doğal güzelliklerinden Mogan Gölü'nün yıllardır kangren haline gelen temizliği hakkında bilgi verdi. Mogan'ın temizliği için 2017 yılında 38.9 milyon lira harcanacağını belirten Bakan Özhaseki temizlik için 480 gün gerektiğini bildirdi.

"TİTİZLİKLE ELE ALINIYOR"
Özhaseki "Sözü edilen çalışma; koruma statüsüne sahip, doğal bir alanda yapılacak ilk çalışma örneğidir. Bu nedenle, Mogan Gölü gibi zengin biyolojik çeşitlilik ve hassas ekosistemleri içeren doğal bir gölün temizlenmesi için çevreye ve doğal ortamın hassasiyetine duyarlı teknik ve teknolojik bir uygulamayı gerektirdiğinden, titizlikle ele alınan bu çalışmadan dolayı işin süresi uzamaktadır" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki milletvekillerinin Mogan Gölü'ne ilişkin sorularını yanıtladı. Özhaseki, Mogan Gölü temizlenmesine ilişkin proje fizibilite çalışmalarının 2015 yılında tamamlandığını belirterek, 5 Nisan 2016'da yapılan ihalenin, bütün tekliflerin yaklaşık maliyetin ve proje bütçesinin üzerinde olması nedeniyle iptal edildiğini vurguladı. Haziran 2016'da benzer iş tanımı genişletilerek yeniden ihale açıldığını ifade eden Özhaseki, "Bakanlığımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında kamu kaynaklarından tasarruf edilerek, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması için kamu yararı gözetilerek, Haziran 2016 tarihinde yapılan ihale de iptal edilmiştir. Ulaştırma Bakanlığıyla 15 Temmuz 2016 'Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlenmesi İşi İşbirliği Protokolü' imzalanmıştır" bilgisini verdi.

SEVGİ ÇİÇEĞİ'NE 500 BİN TL
Mogan Gölü'nün dip çamurunun temizliği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılı için 38 milyon 884 bin lira ödenek aktarıldığını vurgulayan Bakan Özhaseki, "Gölün dip çamurunun temizliği için gereken süre 480 gündür. Sözü edilen çalışma; koruma statüsüne sahip, doğal bir alanda yapılacak ilk çalışma örneğidir. Bu nedenle, Mogan Gölü gibi zengin biyolojik çeşitlilik ve hassas ekosistemleri içeren doğal bir gölün temizlenmesi için çevreye ve doğal ortamın hassasiyetine duyarlı teknik ve teknolojik bir uygulamayı gerektirdiğinden, titizlikle ele alınan bu çalışmadan dolayı işin süresi uzamaktadır" diye konuştu. Özhaseki, Mogan Gölü ve gölü besleyen derelerin su kalitesini sürekli izleme çalışmalarına aylık periyotlar halinde devam edildiğini vurgulayarak, 2017 yılı için endemik bitki türü olan "Sevgi çiçeği koruma ve izleme projesi"nin başlatıldığını, bunun için yaklaşık 500 bin lira harcama yapıldığını bildirdi. Bakan Mehmet Özhaseki, "İhaleye katılan yüklenicilerin teknik ve teknolojik açıdan temizleme çalışmasını yerine getirebilecek yeterliliğe sahip görülmemesi nedeniyle, projenin hayata geçirilmesinde gecikme meydana gelmiştir" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN