Hoşçakal İlhan Cavcav Başkan

Gençlerbirliği’nin 38 yıllık efsane başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında hayatını kaybetti. Takımı Türk futbolunun altyapısı haline getiren “İlhan Abi”, ilerleyen yaşına karşın son günlerinde bile hasta halinde maçları tribünden izlemişti

Hoşçakal İlhan Cavcav Başkan
Gençlerbirliği'nde 1978 yılında başkanlığa gelen ve 38 yıldır bu görevi büyük bir başarı ile yürüten 81 yaşındaki İlhan Cavcav hayata gözlerini yumdu. Yaptığı transferler ve yetiştirdiği futbolcularla adını Türk futboluna altın harflerle yazdıran Başkan Cavcav, gece saatlerinde geçirdiği travma sonucu Güven Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Tetkiklerin ardından yoğun bakım ünitesinde makineye bağlanan Cavcav, dün mücadeleyi kaybetti.

"HEP KULÜBÜ DÜŞÜNDÜ"
Cavcav'ın ölüm haberini alan sevenleri hastaneye akın etti. Gençlerbirliği Gaziantepspor maçı da Cavcav'ın ölüm haberinin ardından ertelendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aileyi arayarak başsağlığı dileklerini iletti. Gençlerbirliği'nin eski başkanı Hasan Şengel, "Senelerce beraber çalıştık. Bu kuruma çok şey verdi. Yaşama aşkı vardı ve son ana kadar kulübü düşündü" ifadesini kullandı. Cavcav'ın avukatı Nurten Sazan da, son görüşmelerinde İlhan Cavcav'ın kendisine, "Buraya çok emek verdim. İşlerin aynı şekilde devam etmesini istiyorum" dediğini belirterek, şunları söyledi: "En son görüştüğümüzde işler nasıl gidiyor diye sordu. Hala işleri düşünüyordu. 'İyi değilim' dedi. 'Burada çok çalıştım, çok emek verdim. İşlerin aynı şekilde devam etmesini istiyorum' demişti."

CENAZE TÖRENİ BUGÜN
Efsane başkanın akrabası Didem Cavcav da, İlhan Cavcav'ın son günlerde sürekli annesini sayıkladığını ve yerinin doldurulamayacağını söyledi. Kulübün eski mali müşaviri Necdet Derici ise, Türk futbolunun bir efsaneyi kaybettiğini söyledi. Oğlu Murat Cavcav da, "Cenaze programını salı günü olarak planlamıştık. Ancak aile içinde yaptığımız istişareler sonrasında, programı geciktirmeden pazartesi yapmaya karar verdik. Beştepe Tesislerinde bir anma töreni düzenlenecek. Oradan da Kocatepe Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz" diye konuştu.

BORÇSUZ KULÜP BIRAKTI
38 yıllık başkanlık görevi süresince 57 defa Gençlerbirliği'nin antrenörünü değiştiren Cavcav, aldığı kararlar nedeniyle kimi zaman tepki görse de o takımını hep ligde tutmasını bildi. İşadamı olmanın verdiği tecrübe ile kulübü tek bir kuruş borcu olmadan yöneten duayen Başkan, özellikle Afrika kıtasından çok ucuza getirdiği ve altyapıdan çıkardığı futbolcuları önemli kulüplere yüksek bonservis bedelleriyle satma politikasıyla Gençlerbirliği'nin büyük gelirler elde etmesini sağlayarak borcu olmayan bir kulüp haline getirdi. Gençlerbirliği, Cavcav döneminde 2 Türkiye Kupası kazanma başarısını göstererek Türkiye'yi Avrupa'da temsil etti.

HASTA YATA ĞINDA TRANSFER
Ankara'da dünyaya gelen İlhan Cavcav, gençlik yıllarında uzun yıllar boyunca futbol oynadı. Cavcav, Mamak Maskespor, PTT ve Bahçeli Gençlik Spor formaları giydi. Futbolu çok seven İlhan Cavcav hasta yatağında dahi kulüple yakından ilgilenmeye devam etti. Cavcav, son olarak Brezilyalı futbolcu Bady ile transfer sözleşmesini hasta yatağından imzaladı.

HAMAMÖNÜ'NDE DOĞDU MAMAK'TA BÜYÜDÜ
Hamamönü'nde 1935'te doğan İlhan Cavcav'ın babası Haşim Bey, 1910'lu yıllarda Priştine'den Türkiye'ye göç etmiş bir ailenin çocuğuydu. Cavcav ailesi, İstanbul ve Adana'da bir süre kaldıktan sonra Ankara'ya yerleşip ileride aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik işleri yapmaya başladı. Cavcav'ın çocukluğu Mamak'ın Boğaziçi Mahallesi'nde geçti. Cavcav, bu fotoğrafta ise 1989 yılı sezon açılışında konuşma yaparken görülüyor.

'BİRİNCİ EVİM GENÇLERBİRLİĞİ DERDİ'
Gençlerbir liği eski teknik direktörü Mustafa Kaplan: Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıracak bir büyüğümüzü kaybettik. Başkanla ben 10 yıla yakın çalıştım, bir nevi babaoğul ilişkimiz vardı. Hatta beş gün öncesinde kendisiyle birlikteydim. Durumu da gayet iyiydi. 'Benim birinci evim Gençlerbirliği' derdi hep ve 2 gün öncesine kadar da kulüpteydi. Yönetim kurulu toplanmıştı. Sanki bir veda toplantısı gibiydi. Kendisi aynı zamanda Türk futbolunu sayısız genç oyuncu kazandıran, tür futboluna büyük hizmetler veren bir başkandı. Şuan aşırı derece üzüntülüyüm. Başta Futbol Federasyonu olmak üzere herkesin İlhan başkanın adını yaşatmak için gereğini yapacağını düşünüyorum.

'CAVCAV HEPİMİZİN AĞABEYİYDİ'
Ankaragü cü Başkanı Mehmet Yiğiner: İlhan ağabey sadece Ankara değil, tüm Türk futboluna başarılı hizmetlerde bulunan bir başkandı. Oluşturduğu altyapıyla, yetiştirdiği futbolcularla tüm kulüplere örnek olmuş bir isimdi. Tarihi bir çınar, yaşayan bir tarih olan duayen başkan aynı zamanda hepimizin ağabeyiydi. Vefatı hepimizi derinden üzdü. Bu talihsiz kayıbın hüzüntüsü içerisindeyiz. Çünkü asla yeri doldurulamayacak bir isim. Biz de Ankaragücü olarak dost ve kardeş kulüp Gençlerbirliğine başsağlığı diliyoruz. Acılı ailesinin hüzüntüsünü paylaşıyoruz. Türk futbolunun başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.

'O, FUTBOLUN DUAYENİYDİ'
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: İlhan Cavcav, gerçekten Türk sporunun yetiştirdiği ender insanlardan. Belki de tek başına bir kişi. Kesinlikle bu işin duayeni sayılır. Bir kulübü senelerce batmadan batırmadan götürmek, İlhan Cavcav'a mahsus. Arkasında bir kamu kuruluşu yok, arkasında başka bir destek yok, tamamen kendi gayretleriyle yaptı. Türk sporuna altyapıdan çok sayıda sporcu kazandırdı. Özellikle bunu da altyapıdan kazandırdı. Altyapıya kulüp olarak Türk sporuna en fazla adam yetiştiren, fabrika olarak nitelendirebileceğimiz yer, Gençlerbirliği Spor Kulübü'dür."

KATKILARI SAYGI VE MİNNETLE ANILACAK
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: Türk sporunun duayenlerinden, 1978 yılından beri başkanlığını yaptığı Gençlerbirliği Kulübü'ne ömrünü adayan İlhan Cavcav'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hastalığının son anına kadar spora hizmetini sürdüren, özverili ve çalışkan tutumuyla spor camiasında efsane olarak anılan Cavcav'ın emekleri ve katkıları daima saygı ve minnetle anılacaktır. Kulüpler Birliği Onursal Başkanı da olan merhum İlhan Cavcav'a Allah'tan rahmet; ailesi, Gençlerbirliği ve futbol camiamıza baş sağlığı diliyorum.
BİZE ULAŞIN