Türk oyalarını dünyaya tanıtıyor

Türk kadınının göz nuru oyaları dünya modasına açan usta kreatör Ahmet Özceyhan “Congresium’da çok büyük coşkuyla bine yakın oya çeşidi ve renklerle Türk kadınının el emeği ve göz nurunu gösterdim” dedi

Türk oyalarını dünyaya tanıtıyor
1970'te MEB ile beraber düzenlediği ilk defileyi takiben birçok kurum, vakıf ve farklı kültür kuruluşları ile beraber yardım amaçlı defileler düzenleyen Ahmet Özceyhan, hayat hikayesini, başarı sırlarını ve moda ile Türkiye'yi temsil etmesinin mutluluğunu paylaştı.

'TÜRKİYE BİR CEVHER'
Türkiye'nin tanıtımıyla ilgili bakanlıkların kanalıyla Çin Seddi'nde ilk kez defile yapan modacı ünvanını alan Özceyhan "Türkiye'yi dünyada tanıtmak benim severek coşkuyla yaptığım şeylerden birisi. Türkiye bir cevher, öyle bir kültürümüz var ki dünyanın hiçbir yerinde rastlayamazsınız, mesela Mardin'deki taş nakışları dünyanın hiçbir yerinde görmedim ben veya Boğazkara'daki yaşam biçimi dünyanın hiçbir yerinde yok. Mutheşem bir ülkede yaşıyoruz, böyle kültür yüklü bir ülke dünyanın hiçbir yerinde yok" diye konuştu.

'KADIN VE İLKBAHARI KARIŞTIRDIM'
Özceyhan "Geçtiğimiz sezonda Türk oyalarını dünyaya tanıtmak için bir çalışma yaptım. Ankara'dan başladık, Congresium'da çok büyük bir coşkuyla bine yakın oya çeşidi ve renklerle Türk kadının el emeği ve göz nurunu gösterdim" dedi. Podyuma çıkıp selam verdiğim zaman çok mutlu olduğunu belirten Özceyhan, "Sanki bal yiyorum, ya da ince belli bir bardaktan çay içiyorum. Yeni koleksiyonlar çok renkli, çok güzel. Kadın ve ilkbaharı birbiriyle karıştırdım. Kadını da zaman zaman ilkbahar gibi görüyorum zaten. Armut çiçekleri, püsküller, ponponların muhteşem renkleri, elle yapma kumaş çiçekler, neler yok ki. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, birbirimize çok sıkı sarılırsak daima bahtiyar oluruz" ifadelerini kullandı. Özceyhan, yeni hazırladığı koleksiyonundan da kısa bir defile sergiletti.
BİZE ULAŞIN