Çanakkale ruhu başkentte canlandı

Çanakkale ruhu başkentte canlandı

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yılında başkentte düzenlenen etkinlikler duygusal anlar yaşattı. Vatandaşlar Ata’ya koştu, vatan için canını ortaya koyan şehitler dualarla anıldı

  • Ankara Başkent
  • Cumartesi 19.03.2017
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yılı dolayısıyla başkent Ankara'da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ankara Valisi Ercan Topaca ve beraberindeki heyet Anırkabir'i ziyaret etti. Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Topaca tören alanındaki öğrencilerle fotoğraf çektirip sohbet etti.

5 DÖNÜMDE ÇANAKKALE
Mamak Belediyesi tarafından Eski Pazar Alanı'nda düzenlenen etkinlikte, Ankara Seymen Kulübü Mehteran Takımı'nın gösterisinin ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinlikte, Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı mevziler, sahra hastaneleri, komutanlık çadırları, kullanılan silahlar ve topların bulunduğu 5 bin metrekarelik açık alanda, 250 kişilik kadro tarafından Çanakkale Zaferi canlandırıldı. Etkinlikte konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Çanakkale Savaşları'nın tarihin en büyük zaferlerinden birisi olduğunu söyledi.

ÇANAKKALE'Yİ GÖRÜN
Altındağ Belediyesi gençlik merkezi öğrencileri, duygu dolu bir anma programına imza attılar. 17 farklı mahallede hizmet veren gençlik merkezlerinin öğrencileri, "18 Mart Çanakkale Zaferi"ni unutulmaz bir etkinlikle andı. Törende konuşan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki "Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Türkiye'nin İstiklal Mücadelesi, Çanakkale Zaferi ile başlamıştır" dedi. Tiryaki bu nedenle Türkiye'de yaşayan herkesin Çanakkale'yi mutlaka görmesi gerektiğine dikkat çekti. Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası ise Cebeci Askeri Şehitliği'nde menekşe dağıttı.

GAZİLİ ŞEHİTLER UNUTULMADI
Gazi Üniversitesi'nde de şehit yakınlarının da katılımı ile anma programı düzenlendi. Gazi Üniversitesi öğrencisi ve mezunu olan şehitlerin ailelerinin katıldığı programda duygulu anlar yaşandı. Gazi Üniversitesi Eğitim Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı'nın hazırladığı 'Gazi'nin Şehitleri' belgeseli izlendi. Şehit ailelerinin desteği ile hazırlanan belgeselde Kıbrıs yavru vatan savunmasından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar olan süreçte hayatını kaybeden Gazi Üniversitesi'nin şehitleri anıldı.
BİZE ULAŞIN