Kırıkkale’ye dev yatırımlar yolda

Başbakan Binali Yıldırım, Kırıkkale’de hayata geçirilen projelere ek olarak Silah İhtisas OSB ve Yüksek Hızlı Tren projelerinin kısa sürede tamamlanacağını söyledi

Kırıkkale’ye dev yatırımlar yolda
Başbakan Binali Yıldırım, Kırıkkaleli vatandaşlarla Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu. "Çiçekler nasıl baharın habercisiyse, şu meydan Cumhuriyet Meydanı da 16 Nisan baharının müjdecisi" diyen Başbakan Yıldırım, "Bu ülkenin bütün şehirleri gibi Kırıkkale'yi de kalkındırmak için büyük çaba harcıyoruz. Ankara, Kırıkkale arasını hatırlayın. Elmadağ rampalarını hatırlayın. O yollarda ne canlar gitti, ne ocaklar söndü. Şimdi Elmadağ rampalarını da yaptık, yolları da kaymak gibi yaptık. Son 15 yılda yaptığımız sulama projeleriyle 14 bin dönüm araziyi sulamaya aştık, 21 milyon fidan diktik. Kırıkkale'ye doğalgaz geldi mi? Hükümetimiz döneminde tarıma, hayvancılığa 460 milyon doğrudan destek sağladık. Ankara-Kırıkkale-Yozgat- Sivas YHT 2018'de bitiyor. Kırıkkale, hızlı tren gelince ne olacak? Ankara'ya yarım saatte gideceksiniz" dedi.

"YENİ REKORA HAZIR MISINIZ?"
Yıldırım, yaptığı konuşmada Kırıkkale'nin bir kez daha vefasını, aşkını ve sevdasını gösterdiğini belirterek, "Şu coşku, şu karşılama 16 Nisan'ın müjdesi. Kırıkkale, 16 Nisan'da sandıkları evetle doldurmaya hazır mısınız? Güçlü Türkiye için var mısınız? Kırıkkale işi bitirmiş, sağolun, varolun. Kırıkkale hep böyle coşkulu, Sizler 2002 yılından bu yana hep bizimle beraber oldunuz, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte oldunuz. Size Cumhurbaşkanımızın selamını getirdim. Genel seçimlerde 2002'de yüzde 49'la başlayan desteğiniz yüzde 62'lere ulaştınız. Kırıkkale, yüzde 64 oyla Cumhurbaşkanını seçti. Siz, cumhurbaşkanlığı referandumunda yüzde 80 'evet' dediniz. Şimdi, 16 Nisan'da yeni bir rekora hazır mısınız? 2007'de yüzde 80, aradan 10 yıl geçti, her yıla bir puan eder yüzde 90. Yüzde 90'la Kırıkkale tarih yazmaya var mı?" diye sordu.

"ANKARA İLE BİRLEŞECEKSİNİZ"
2002 yılına kadar Kırıkkale'de sadece 39 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bunun üzerine 193 kilometre bölünmüş yol eklediklerini aktaran Yıldırım, "Ankara-Kırıkkale- Yozgat-Sivas YHT 2018'de bitiyor. Kırıkkale, hızlı tren gelince ne olacak? Ankara'ya yarım saatte gideceksiniz. Ankara ile Kırıkkale birleşecek. Ankara'da oturan, Kırıkkale'de iş yerine gidecek. Ankara'da iş yeri olan Kırıkkale'de oturacak. Kırıkkale büyüyecek. İsterseniz Yozgat'ta oturun, testi kebabı yeyin geri gelin" ifadelerini kullandı.

SİLAH İHTİSAS OSB TÜRKİYE'DE BİR İLK
Türkiye'nin ilk Silah İhtisas Organize Sanayisi'ni Kırıkkale'ye kurduklarını vurgulayan Yıldırım, 800 konutun yapımının da devam ettiğini ifade etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma projelerinin hizmete geçirildiğini anlatan Yıldırım, Kırıkkale'ye 15 yıl içerisinde 4 milyar liradan fazla yatırım ve destek sağladıklarını, kentte eğitim, sağlık alanında birçok yatırım yaptıklarını anlattı. Kırıkkale'ye 4 baraj ve bir gölet yaparak hizmete aldıklarını söyleyen Yıldırım, son 15 yılda yaptıkları sulama projeleriyle 14 bin dönüm araziyi sulamaya açtıklarını, 21 milyon fidan diktiklerini, 23 taşkın koruma projesi ve 15 bin kapasiteli Başpınar Stadyumu'nu yaptıklarını kaydetti. Yıldırım, Keskin, Büyükceceli barajlarının temelini attıklarını aktardı. Sulakyurt Barajı'nın sulama tesislerinin yapımının devam ettiğini belirten Yıldırım, "Sadece Kırıkkale'ye değil Türkiye'nin her köşesine hizmet ediyoruz. 2002'den bu tarafa her alanda Cumhuriyet tarihimizin en büyük kalkınma projelerini hizmete geçirdik, milletin desteğiyle 'yapılamaz' denilenleri yaptık, ulaşılamayan hedefleri bir bir gerçekleştirdik" dedi.
BİZE ULAŞIN