Fotoğrafçıların favorisi Hamamönü

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte fotoğraf stüdyoları da hareketlenmeye başladı. Fotoğraf sanatçısı Hakan Gülöksüz, başkentin tarihi dokusunu yansıtan Hamamönü’nün fotoğrafçıların favori mekanı olduğunu söyledi

Fotoğrafçıların favorisi Hamamönü
Record Medya sahibi Hakan Gülöksüz, gençlik yıllarında başladığı mesleğinde bugün isim yapmış bir fotoğraf sanatçısı. Gülöksüz, mesleğinin inceliklerini, düğün fotoğrafçılığındaki son trendleri ve Ankara'da düğün fotoğrafı için en çok tercih edilen mekanları SABAH Ankara okurlarıyla paylaştı.

Fotoğrafçılığa nasıl başladınız?
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Meslekte 20'nci yılım. Görsel yeteneğim vardı. Fotoğrafçılığı işin mutfağından öğrendim diyebilirim. Fotoğraf stüdyolarında, kamera çekimlerinde asistanlık, çıraklık yaptım. Üniversite dönemim boyunca da düğün çekimlerinin içindeydim. Üniversiteden sonra da fotoğraf camiasının içinde bulundum. Fotoğraf ve kamera çekiyordum, kurgu, montaj yapıyordum. Sinevizyon hazırlıyorduk, jenerik gösterimine ilk başlayanlardan biri de biz olduk. Bu şekilde kendimi geliştirdim. 2003 yılında Kızılay'da kendi firmam 'Record Medya'yı kurdum. 12 metrekarelik bir yerde, kasetlerdeki görüntüleri CD'lere aktarmaya başladım. İşler büyüdükçe stüdyo ihtiyacımız doğdu ve mekanımızı büyütmek zorunda kaldık. Şu anda Dikmen Caddesi'nde güzel ve büyük bir stüdyomuz var.

"DÜĞÜN HİKAYESİ BİZİM İŞİMİZ"
Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Ellerindeki telefonlarla herkes fotoğrafçı bir nevi. Siz farklılığınızı nasıl koruyorsunuz
Dünyanın en ünlü isimlerinin verdiği eğitimlere katılıyorum. CM Leung, Nikos Pekridis, Keda Z.Feng, Deny Petungka gibi dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının workshop eğitimlerinde bulundum. Düğün fotoğrafçılığında uzmanlaşmış kişileri örnek alıyorum. Çalışmalarını takip ediyorum. Sanatsal ve ticari olarak büyük bir portföye sahibim.

Stüdyonuzda ne tür işler yapıyorsunuz?
Ankara'nın en iyi otellerinin, ünlü mekânların, işletmelerin fotoğraf hizmetlerini, görsel medya sorumluluklarını yapıyorum. Özellikle gelin damat, özel gün ve tanınan, isim yapmış bir sanatçıyım. 'Düğün hikayesi' bizim asıl profesyonel olduğumuz alan. Deneyimli ve başarılı bir ekibimiz var. Yaz sezonu, kış sezonu ekibimizle toplantılar yapar, fikirlerimizi birleştiririz. Fotoğraftan ziyade düğün klibi de çok önemli, bunun için de sürekli kendimizi geliştiriyoruz.

Düğün fotoğrafçılığının da püf noktaları vardır mutlaka…
Düğün günü çiftler stresli olduğu için en uygun çekim, ya düğün öncesi ya da düğün sonrası yapılmalı. Düğün sonrası çok rahat çekimler olabiliyor. Gelinliği, damatlığı kirletebiliyorsunuz, kumun içinde, deniz kenarında veya başka bir yerde. Bu tarz çekimler Avrupa'da moda, Türkiye'ye de sıçradı, yeni bir akım başladı. Düğün öncesi çekimlerimizde, canlandırmalar yapıyoruz. Nasıl tanıştılar, evlilik teklifi gibi bir klip de çekebiliyoruz. Detaylar bizim için çok önemli. Bizimle beraber bir de bayan arkadaşımız var, gelinle bire bir ilgilenir. Çekim sırasında yanımızda değişik materyallerimiz olur. Şemsiye, balon, gözlük, şapka, kalpler, baston, panolar gibi. Ankara dışı çekim yapacaksak, araba kiralayıp eşyalarımızı yükleriz ve hep beraber çekime gideriz. Çekim günü yabancılık çekmemek için çiftlerle çekim öncesi iletişim kuruyoruz.

ANKARA'NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSUNU HAMAMÖNÜ YANSITIYOR
Ankara görsel anlamda nasıl sizce?
Ankara tarihsel ve kültürel anlamda iyi fotoğrafların çekilebildiği bir şehir. Ankara'da bizim için tek eksiklik denizin, sahil şeridinin olmaması. Eymir, Gölbaşı bir deniz kıyısını anımsatamıyor tabi ki, ama oralardan daha farklı görüntüler çıkıyor. Göksu, Altınpark, Botanik Park, Ankara Kalesi, Koç Müzesi'nin içinde güzel çekimler yapıyoruz. Dikmen Vadisi çok revaçta, arka planı çok zengin. Sanatsal ağırlıklı bir çekim olacaksa da Hamamönü' nü tercih ederim. Tarihi ve kültürü yansıtan sokakları, eski evleriyle farklı pozları ortaya çıkabiliyor.

Çiftlere sürprizleriniz oluyor mu?
Cep ve aile albümü, büyük boy poster veriyoruz. Albüm harici çiftin belirlediği dış mekan pozlarından 15' ini de baskı yapıp veriyoruz.
BİZE ULAŞIN