Sosyal medyadaki yalanlara dikkat!

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zakir Avşar, seçmenleri aldatmaya yönelik sosyal medya yalanlarına karşı uyanık olunması gerektiğini söyledi

Sosyal medyadaki yalanlara dikkat!
Prof. Dr. Zakir Avşar, referandum sürecinde CHP'nin kullandığı medya ve propaganda dilini, seçmenleri yanıltmaya yönelik algı operasyonlarını SABAH Ankara'ya değerlendirdi. İletişim süreçlerinde dürüst olmak, doğru bir lisanı kullanmak, doğru bilgilendirmek gerektiğini belirten Avşar, "tek adam" ve "rejim değişiyor" iddialarına gönderme yaparak bunların gerçeği yansıtmadığı gibi halka da saygısızlık olduğunu söyledi. Avşar, "İletişim imkânlarının bu kadar arttığı bir ortamda siz 'kirli' bir dille kurgulamış olduğunuz iletişimi sonsuza kadar sürdürmezsiniz" dedi.

'EVET'LERİN ORANINI ARTIRDI
Her yalanın, yanlışın, her iddianın bir miadı olduğunu, eninde sonunda ortaya atılan yalanların gerçek yönünün ortaya çıkacağını vurgulayan Avşar, "Sonuç itibariyle de insanlar yapılmış olan yanıltmacayı anlarlar, görürler ve ona göre değerlendirmelerini tekrar yaparlar. Bu seçmeni küçüksemek anlamına geliyor. İnsanların muhakeme yeteneğini, anlayışlarını, kavrayışlarını anlamamak, hiçe saymak anlamına da geliyor. Olumlu mesajlar verenin tarafsız kitleyi çekme ihtimali kuşkusuz daha fazladır" diye konuştu. Seçmenin doğruyu söyleyene yöneleceğini ifade eden Avşar, bunun da 'evet'lerin oranını artıracağını kaydetti" dedi.


Prof. Zakir Avşar, sosyal medya üzerinden seçmenleri yanıltmaya yönelik mesajlara örnek de verdi.

CİNLİK OLARAK DÜŞÜNÜYORUM
Sosyal medyada seçmenleri aldatmaya yönelik paylaşımlara karşı uyanık olunması gerektiğini de dile getiren Prof. Dr. Avşar, şöyle devam etti: "Birisi çıkmış 'Pusulanın evet kısmını zarfa atıp, hayır kısmını yırtıp getirene AKP İlçe başkanlıklarınca 300 TL ihtiyaç yardımı yapılacak' diyor. Bunu 'evet' oyunu geçersiz hale getirmek için bir cinlik olarak düşünüyorum. Gayri ahlaki bir paylaşım. İnsanların seçme hakkına saygı duymamız lazım. Doğru bilgilendirelim, doğrudan şaşmayalım. İnsanları yanıltacak her hareket onların seçme ve seçilme özgürlüğüne siyaset eliyle bir darbedir. Siyasetçilerin de her bakımdan hangi mecrada olurlarsa doğruyu ifade etmesinde yarar vardır. İnandıkları neyse onu söylesinler ama doğruyu söylesinler."
BİZE ULAŞIN