‘Hayır’cı CHP ve Baro’ya karşı atak

Ankara Barosu, dilinden düşürmediği “uzlaşı”yı bir kenara bırakıp farklı görüşteki hukukçuları hiçe sayarak CHP’nin ‘hayır’ kampanyasına destek veriyor. Baro’nun bu tavrına başkentteki vatansever hukukçular karşı atakla cevap veriyor

‘Hayır’cı CHP ve Baro’ya karşı atak
Sosyal medya başta olmak üzere başkentin birçok noktasında Ankara Barosu'na bağlı avukatların "hayır" kampanyasına başlaması ve "sandığa sahip çık hukukçu" çağrılarına karşı atak geldi. Bünyesinde hemen her görüşten yaklaşık 30 bin hukukçu barındıran, herkese hizmet vermesi gerekirken CHP'nin seçim merkezi gibi çalışan Baro'ya karşı vatansever avukatlar "evet" seferberliği başlattı. 500'den fazla avukatla 10 hukuk derneği Ankara'nın 5 kilit noktasında "evet çadırları" kurdu, hem vatandaşlara yeni sistemi anlatıyor hem de Baro ve CHP'nin sokaklarda avukatlarla yaymaya çalıştığı kara propagandayı çürütüyor.

MERKEZİ NOKTALARA ÇADIR
CHP başta olmak üzere bazı partilerin hukukçular üzerinden yürüttüğü hayır kampanyasının ardından Baro'ya bağlı avukatların sahaya inmesine karşı atak geldi. Ankara'da Çankaya Turan Güneş, Beşevler, Dikmen, Kızılay ve Dikimevi'nde gönüllü avukatların çalıştığı "evet" çadırları kuran Hukuk ve Demokrasi Kurumu Derneği, "hayır"cı avukatlara karşı vatandaşa evet'i hukuk çerçevesinde anlatıyor. Yeni sistem ve değişikliğin anlatıldığı özel bir dergi de çıkaran dernek, 500'den avukatla muhalefetin hukuk diliyle hayır oyununa da neşter vurdu. Konuyla ilgili SABAH Ankara'ya konuşan dernek Başkanı Av. Semra Biçer, "Cüppelerini çıkarıp, tarafsızlığa ihanet eden Baro, bizim vergilerimizle hayır propagandası yapıyor, rejim elden gidiyor diye çığırtkanlıkla şehrin her yerinde vatandaşın aklını bulandırıyor. Üye olduğumuz, her gün aynı yerlerde bulunduğumuz mesai arkadaşlarımız hukuku bir kenara bırakıp hayır propagandasına başlayınca biz de tarafımızı devletten yana belirttik. Onlar Hayır diyorsa biz de yüzlerce arkadaşımızla evet diyoruz" şeklinde konuştu.5 MİLYON TL'LİK VEKALET PULU İLE KAMPANYA
Biçer, Baro tarafından açıklanan ve son günlerde sosyal medya üzerinden seçim günü sandıkta görev alacak 'hayır'cı avukat çağrısına karşı kendilerinin de 'evet'i korumak adına görev alacaklarını söyledi. "Biz de sandıklara sahip çıkacağız" diyen Semra Biçer, "Son birkaç gündür CHP-HDP ve Vatan Partisi mensupları sosyal medya başta çeşitli mecralardan 'Hukukçular sandığa sahip çıkın' çağrısı ile görevlendirme talep etmeye başladılar. Baro'nun sandıklara böyle bir görevlendirme yapması yasal değil. 81 ilde tüm avukatların sözcüsü ve bizim de temsilcimiz konumunda olan Metin Feyzioğlu'nun 'hayır' tavrı, bizim aidat ve yıllık 5 milyon TL'den fazla olan vekalet pullarının geliri ile bu tür kampanya başlaması hukuki değil. Ayrıca Baro, birliğin ek bütçesinden de kullanıyor kampanya için. Yetmedi barodaki komisyonları, stajyer avukatları bile 'hayır' çalışmalarına aktardılar. Baro, adaleti ideolojiye kurban etti biz de buna karşılık gerekli kurum ve kişilerle görüştük. 16 Nisan'da Ankara'nın dört bir yanındaki sandıklarda bine yakın arkadaşımızla görev alacağız" ifadelerini kullandı.

'HER SANDIĞA AVUKAT' KAMPANYASI
Biçer, Ankara Barosu tarafından başlatılan, CHP-HDP ve Vatan Partisi'nce desteklenen "16 Nisan'da her okula 1 avukat" projesine karşılık "Vatan güvenliği için her sandığa 1 avukat" kampanyası başlattıklarını söyledi. Biçer, "Baro tüm hayır kampanya ve çalışmalarını bizlerin vergi ve aidat paraları ile yapıyor ancak bizler maaşlarımızla ülkemizin istiklali için çalışıyoruz. 30 bin üyesi ile 'hayır'ı korumak için sandığa hukukçuları davet etti. Biz de binden fazla arkadaşımızla her okuldan ziyade her sandığa bir avukat görevlendireceğiz. Bu arkadaşlarımız çeşitli hukuk derneklerine üye, tamamen gönüllü ve vatanı için sandık başında olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN