Ahmet TEZCAN: Cevabımız EVET olacak

Pazar günü yapacağımız tercih; bir oylama, siyasi bir referandum olmanın çok ötesine geçmiş bulunmaktadır. Hani, kim o 18 maddeyi konuşuyor ki? Bir iki yerinden çentikliyorlar o kadar. Aslında yapılacak iş belliydi: Yetki verdiğimizi sorumlu tutmak istiyorduk.
Biri bir iş yaparken bir başkası karışmasın, aynı alanda "iki irade" olmasın, hariçten gazel okunmasın istiyorduk.
Olmuyordu bir türlü ama.. Gidiyorlardı, 6 kere gitseler 7'nci kere tekrar geliyorlardı ve bir şey değişmiyordu.
Seçimler yapılıyor, hükümetler, bakanlar, başbakanlar değişiyor ülke hiç değişmiyor yerinde saymaya devam ediyordu.

***

Gazetelerde sayfalar dolusu laflardan, ekranlarda ha bire tartışan adamlardan bıktık.
Usul tartışmaları bitirilip bir türlü esasa yani ana meseleye geçilemiyor. Ya da tam geçecekken birisi bir parmak kaldırıyor.
Başkan bu parmağı görmüyor veya görmezden gelmek, saatler sonra da olsa artık esas işe başlamak istiyor. Hemen bağrışmalar başlıyor, başkan "n'oluyor?!" diye bakındığı sırada yeniden konuşmak isteyenler, "yanlış anlaşıldım" diyerek ellerindeki İçtüzük kitapçığından maddeler gösteren düzeltme talepleriyle ısrarlar bunaltınca;
"yeter sayı yok" diyenler devreye giriyor, biri de kalkıp oturumu yöneten başkanın tavrını tartışmaya açmak istiyor "taraf davrandın" diye.. Bağrışmalar arasında Başkan, "oturuma 5 dakika ara veriyorum" şeklindeki, o kürsüden bilmem kaç on bininci kez tekrarlanmış bulunan meşhur anonsunu yapıyor ve koltuğu boşaltıyor, zaten o boşaltmadan salon boşalıyor ve kaç 5 dakika sonra aynı teraneler tekrarlanmak üzere toplanmaya görüşmeye görüşülmeye, çalışılıyor. Güya Meclis çalışıyor, "Parlamenter Nizam" işliyor.. Halbuki Türkiye çok büyümek, çok güçlenmek kimseye muhtaç olmamak çok kazanmak parasını doğru kullanmak istiyor.

***

Bu TARİHİ bir karar olacak..
Madem Avrupa girdi bu işe, Almanya ve Amerika girdi.. Yetmedi Hıristiyan dünyası resmiyle Vatikan da devrede.. Bütün liderleri topluyor, nasıl davranılması neler konuşulması gerekenleri Papalık amblemli bloknotlarla bilgi notlarını onlara dağıtıyorlar..
Madem kanaatlerini ifade etmek için gazete ve tv'lerinde Türkçemizi kullanıyorlar net anlaşılması için.. Üstelik yalnızca bununla yetinmiyor terör örgütlerini de kullanmaktan çekinmiyorlar.. Ve madem onlar "hayır" diyorlar bizim de öyle dememizi ısrarla istiyorlar..
Cevabımız net olacak, EVET olacak..
Sağımıza solumuza bakmadan, tereddütsüz EVET olacak.

BİZE ULAŞIN