Parkinson ve alzheimer’ı resimle yendi

Doktorunun parkinson ve alzheimer başlangıcı teşhisi koyduğu 76 yaşındaki Ruhi Sarp resme başladı. Dört çocuk beş torun sahibi Sarp, resim ile hastalıklarını yenmeyi başardı

Parkinson ve alzheimer’ı resimle yendi
Yenimahalle Belediyesi Melek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) bünyesinde açılan yağlı boya resim kursuna katılan Ruhi Sarp emeklilik günlerine YENİMEK'le renk kattı. Yeteneğiyle usta ressamlara taş çıkartan Ruhi Sarp'ın birbirinden güzel tabloları, şimdi çocuklarının ve torunlarının evlerinin duvarlarını süslüyor. Emekli öğretmen Ruhi Sarp, yaşına rağmen bitmeyen enerjisiyle Uğrak Kurs Merkezi'nin aranan ismi, neşesi oldu. 3 yıldır YENİMEK ailesinin üyesi olan ve yağlı boya resim kursunda yaptığı tablolarla bir meslek daha edinen Ruhi Sarp, resme başlama hikâyesini şöyle anlattı: "Resme olan ilgim öğretmen okulunda başladı. Ama tuvalin başına oturmaya hiç fırsat olmamıştı. Geçtiğimiz yıllarda doktorum tarafından parkinson ve alzheimer başlangıcı teşhisi konuldu. Doktorum kendime bir hobi edinmemi söyledi ve ben de resme başladım. Bu sayede bu hastalıklarımı da yendim. Ömrüm olursa seneye yine bu kursa geleceğim. Eşim de YENİMEK ailesinin bir üyesi. O da iğne oyası kursuna devam ediyor" dedi.

EN KIYMETLİ HEDİYE
Ruhi Sarp, arkasına sevdiklerinin de desteğini alarak hem hastalıklarını yendi hem de resme olan yeteneğini keşfetti. Kursa başladıktan sonra 11 yağlı boya tablo yapan Ruhi Sarp, "İlkin heveslendim, tabloları kendi evime astım. Sonra baktım duvarlarda yer kalmadı çocuklarıma, torunlarıma, sevdiklerime hediye ettim" diye konuştu. Bir tabloyu ortalama 10 günde tamamlayan Sarp, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'a ve kurs hocalarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. Kurs hocası Özge Boğan da Ruhi Sarp'ın çok yetenekli olduğunu söyleyerek, "Ruhi Amca azmiyle herkese örnek oluyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN