Ankara 16 nisan’da yine tarih yazacak

Referanduma 3 gün kala başkentin 25 ilçesinde vatandaşa kararı soruldu. Ankaralının yüzde 60’la sistem değişikliğine ‘evet’ diyeceği ortaya çıktı

Ankara 16 nisan’da yine tarih yazacak
Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve anayasa değişikliğini oylayacağımız 16 Nisan Halk oylamasına iki gün kala SABAH Ankara, başkentte yapılan son ve en kapsamlı anket sonucuna ulaştı. AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından yapılan kamuoyu yoklamasında Ankaralının tercihi yüzde 60'la evet. Oldukça detaylı yürütülen çalışmaya göre; şubat ayındaki karasızların yüzde 10'u kararını evet olarak netleştirirken, yüzde 93,2'si Cumhurbaşkanına güvendiğini ve yeni sistemin gerekli olduğunu, CHP seçmeninin ağırlıklı olduğu Çankaya ve Yenimahalle'de seçmenin yüzde 35'i evet diyeceklerini belirtti. Başkentte yüzde 15 olan kararsız seçmen sayısı yüzde 2'ye inerken, CHP'den AK Parti'ye geçenlerin oranı yüzde 17 oldu. Seçime üç gün kala kentin tüm ilçeleri baz alınarak yüzlerce seçmen üzerinde yapılan son anketi açıklayan AK Parti İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, "Ankara 16 Nisan'da tarihi bir sayı ile başkent olduğunu bir kez da ha kanıtlayacak. Ankaralı çoktan evet demiş" dedi. Yamalı, "25 ilçede yüz yüze yaptığımız anket çalışmamızdan yüzde 60 evet, yüzde 38 oranında hayır, yüzde 2'de kararsız çıktı. Halk oylaması ile birlikte parti, lider tercihi, vatandaşın kararını etkileyen sebeplerin de ele alındığı çalışmada; evet oyu kullanacak vatandaşların kararlarında yüzde 93,2 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etkili olduğu, ekonomik göstergeler ve MHP'nin duruşuyla birlikte Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP'nin eylemlerinin etkili olduğu ortaya çıktı.

PARTİYE 8 BİN YENİ ÜYE KAYDI
Her sandık başında 10 kişi olacak. Seçim günü Ankara'da toplam 100 bin sandık görevlisi ve ek olarak bin avukat çalışacak. Her ilçeye bir Ankara Milletvekili de görevlendirildi. Bu süreçte AK Parti'ye çeşitli partilerden de olmak üzere 8 bin yeni üye kaydı yapıldı.
BİZE ULAŞIN