‘Bu karar milletimiz için en iyisi olacak’

Referandum öncesi başkenti turlayan Başbakan Yıldırım, vatandaşın yarın sandıkta vereceği kararın millet için en iyisi olacağını dile getirdi

‘Bu karar milletimiz için en iyisi olacak’
Başbakan Binali Yıldırım, referanduma saatler kala farklı ilçelerde başkentlilere seslendi. İlk olarak Altındağ'daki "Ankara'nın STK'ları 'Evet' diyor" programına katılan Başbakan Yıldırım, "Vatandaş, sandığa gidecek ve bir karar verecek. Verilen karar; ülkemiz için milletimiz için en iyi karar olacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. Biz, bazıları gibi 'hayır' verenleri denize dökmeyi vaat etmiyoruz. 'Hayır' verenleri, hain ilan etmiyoruz. Biz sadece şunu söylüyoruz. Türkiye, bugünkü şartlar altında bundan sonra 1982 yılı darbe anayasasıyla yoluna devam mı edecek, yoksa ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak milletle devlet arasında yeni bir sözleşme mi yapacak? Anayasalar, bir anlamda milletle milleti yönetenler arasındaki hakları, ödevleri belirleyen yazılı metinlerdir" diye konuştu.

"AÇ BİR OKU, ÖĞREN"
Eyalet sistemi tartışmalarına değinen Başbakan, "Milliyetçi, ülkücü kardeşlerimizin üniter devlet konusunda hassasiyeti neyse en az bizimki de o kadardır. Bu anayasa değişikliğini Sayın Bahçeli ile MHP ile beraber yaptık. Bu konulardaki o titiz çalışmaları şimdi lekelemek, kafa karıştırmak, muazzam bir reformu tartışılır hale getirmek, bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu konuda esas olan anayasanın içinde yazılanlardır, esas olan bu ülkenin başbakanı olarak bizim söylediğimizdir. Cumhurbaşkanı'mızın söylediğidir. Bunun dışında söylenenlerin hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur" dedi. Başbakan, daha sonra Siteler Merkez Camii'ne geçerek Cuma namazını kıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le birlikte Siteler İtfaiyesi önünde halkla buluşan Yıldırım, Keçiören, Etimesgut, Sincan ve Demetevler'i de ziyaret etti. Yıldırım Siteler'de, yarın yapılacak halk oylaması için bütün Anadolu'yu dolaştıklarını, anayasada yapılacak değişiklikleri anlattıklarını belirterek, "Herkese anlattık, herkes anladı ama şu ana muhalefet partisinin Genel Başkanı hala anlamamış. Daha iki günü var, iki gün. Yani bugün, yarın olmadı, sandığa gitmeden önce de, kahvaltıdan önce aç şu değişiklikleri bir oku, öğren" şeklinde konuştu.

'YİĞİT ANKARALILAR'
"Altındağ birinci olacak mısınız? Rekor kıracak mısınız?" diye soran Başbakan'a vatandaşlar "evet" cevabını verdi. Yıldırım şöyle devam etti: "Daha önce de anayasa değişiklikleri oldu. Bu kadar gündem olmadı, bu kadar konuşulmadı ama bunun bir özelliği var. Çünkü 15 Temmuz'u yaşadı bu millet. 15 Temmuz'da bedel ödedik, bedel. Siz, Ankara'nın yiğit insanları, yiğit Ankaralılar, 15 Temmuz'da 149 şehit verdiniz ama ülkeyi alçaklara teslim etmediniz, bu bayrağı indirmediniz, bu ezanları dindirmediniz."

GENÇLERLE PİDE YEDİ
Altındağ'dan Keçiören'e giderken, yolda bir pideciye uğrayan Başbakan Yıldırım, vatandaşlarla pide yedi, fotoğraf çektirdi. Keçiörenlilere parti otobüsü üzerinden hitap eden Yıldırım, "Türkiye'de büyük değişime sadece 2 günümüz kaldı. Bu anayasa, daha fazla iş, aş getiriyor. Bu anayasa, daha fazla yatırım getiriyor" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN