Otizmli oğlu için mücadeleden vazgeçmedi

Oğlu Kerem’e 2 yaşında teşhis konulmasından sonra otizmle tanışan Sultan Tokalı, verdiği büyük mücadele ile bugün 6 yaşında olan oğlu için hayal edemediği başarıları elde etmenin mutluluğunu yaşıyor

Otizmli oğlu için mücadeleden vazgeçmedi
İki yaşındayken oğlu Kerem'e konulan teşhis üzerine otizmle tanışan anne Sultan Tokalı, çocuğunu sosyal hayata dâhil edebilmek için verdiği mücadele sayesinde emeklerinin sonucunu almaya başladı. Oğlunu toplumdan hiç saklamadığını belirten anne Tokalı, "Kerem aklıma hiç gelmeyecek şeyler yapıyor. O zamanlar hiçbir şekilde göremeyeceğimi düşündüğüm, bisiklet sürme, renkleri, sayıları öğrenme ve bunları hayata uygulama gibi şeyler yapabiliyor" dedi. İki çocuk annesi coğrafya öğretmeni 33 yaşındaki Tokalı, hareketli ve ışıklı cisimlerle ilgilenmeye başlayan oğlu Kerem'in bu durumunun tek başına büyümekten kaynaklandığını düşündüklerini, bu nedenle önce kreşe gönderdiklerini anlattı. Kreş öğretmeninin, oğlunda otizm belirtileri olabileceğini söylemesi üzerine doktora gittiklerini aktaran Tokalı, doktorun, özel eğitime başlamalarını önerdiğini dile getirdi. Anne Tokalı, "Kerem başlarda bizi de öğretmenlerini de zorlayan bir çocuktu. Algısı kapalıydı, bazı şeyleri bilmiyordu. Her şeyi biz gösterdik. Özel eğitimle eğitildi, biz de bu arada kendimizi eğittik. Seminerlere katıldık, eğitimler aldık ailece, eşim de bana çok büyük destek oldu. Ablası, eşim ve ben güzel bir ortam oluşturduk" diye konuştu. İyi eğitimcilerle karşılaşmalarını büyük bir şans olarak nitelendiren Tokalı, "Konya'da eğitimini aldı, sonrasında Otizm Vakfını duyduktan sonra tayin isteyerek Ankara'ya geldik. Vakıfta başladığından bu yana çok yol katettik, bir yılı geçti eğitimleri. Erken Yön Davranışsal Eğitim Programı'nı çok kısa sürede halletti. Temeli olduğundan ve biz de buradaki eğitime destek verdiğimiz için daha fazla ilerleme kaydetti" dedi.

"ONU SAKLAMAYIN"
"Kerem aklıma hiç gelmeyecek şeyler yapıyor" sözüyle oğlu için verdiği mücadelenin haklı gururunu yaşayan anne Tokalı, sözlerini şöyle sürdürdü: "O zamanlar hiçbir şekilde göremeyeceğimi düşündüğüm, bisiklet sürme, renkleri, sayıları öğrenme ve bunları hayata uygulama gibi şeyler yapabiliyor. Küçük kaslarını geliştirmeyi öğrendi. Asla makas tutamazdı, burada artık gördüğü şekli çıkarmaya başladı. Resim yapabiliyor, sınırlı boyamayı biliyor. Bunları artık aştı. Dörtlü ya da beşli örüntü kurmayı aklımdan bile geçiremezdim, bunları yaptığını görüyorum. Her ay değerlendirmelerimiz oluyor, Kerem'in sınırlarını çözemiyorum artık. Bu ay acaba beni nasıl şaşırtacak diye düşünüyorum." Çocuğunu saklamadığını söyleyen Tokalı, ailelere de 'Çocuğunuzu saklamayın. Parklara, AVM'lere gidin' tavsiyesinde bulundu.

ÖZEL EĞİTİM VE SPORLA DESTEKLENİRSE DAHA İYİ EĞİTİM ALIYORLAR
Otizm Vakfı Spor Eğitim Koordinatörü Hakan Özdoğan, spor eğitiminin özel eğitimi destekleyici çalışmalarla sürdüğünü, öğrencilere temel spor becerisi eğitimi verildiğini, yüzme, jimnastik, masa tenisi, bisiklet derslerinin bulunduğunu kaydetti. Özdoğan, Kerem Tokalı'ın fiziksel gelişimine ilişkin bilgi vererek, spor eğitiminin içinde komut ve yönergelerin bulunduğunu, bu nedenle önce yönergelere çalıştıklarını ifade etti. Özel eğitimle algıları açılan Kerem Tokalı'nın, spor eğitiminde de gelişim gösterdiğini dile getiren Özdoğan, "Yönerge çalışmalarından sonra Kerem'de bisiklet çalışmalarında sıkıntı yaşamaya başladık ama bu sıkıntıları kısa sürede çözdük. Burada özel eğitim ve spor eğitiminin birlikte yürütülmesinin etkisi oldu" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN