Polatlı’da bağımlılık oranları ürkütüyor

Polatlı Devlet Hastanesi’nin ilçedeki 30 okulda yürüttüğü araştırmadan çıkan sonuçlar dehşete düşürdü. Dr. Hüseyin Arslan, “Oranlar Türkiye ortalamasının üzerinde. Önlem alınmalı” dedi

Polatlı’da bağımlılık oranları ürkütüyor
Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan, ilçedeki orta öğretim çağındaki çocuklar üzerinde yaptığı bilimsel araştırma sonucunda 8 yaşında eroin kullanan çocuğa rastladıklarını söyledi. Arslan, öğrenci velilerine verdiği seminerde anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. AB destekli 'Çocuk Hakları' programı çerçevesinde Polatlı'da ortaokul çağındaki çocukların velileri 'madde bağımlılığı' konusunda bilgilendirildi. Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan tarafından velilere verilen seminerde madde kullanımı yaşının düştüğüne vurgu yapıldı. Son 6 ayda Polatlı'da 30 okulda öğrencilere madde bağımlılığı konusunda seminer verdiğini hatırlatan Dr. Arslan, şu bilgileri verdi: "Yaptığım araştırmalar sonucunda Polatlı'daki madde bağımlılığı oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu tespit ettim. Özellikle 13-18 yaş arası çocuklarda 'can sıkıntısı', 'ruhsal sorunlar', 'yaşadığı sorunlarla başa çıkabilme mücadelesi', 'dikkat çekme', 'haz arayışı', 'arkadaş çevresi', 'büyüdüklerini düşünme' gibi nedenlerle bağımlılık oranının arttığını tespit ettim. Eğitim sadece okulda değil, evde, sokakta ve sosyal ortamlarda verilmelidir. Anne ve babalar çocuklarını hissettirmeden takip etmeliler. Eğer olumsuz bir durumla karşılaşırsanız mutlaka bize başvurun size yardımcı olalım." Polatlı'nın, Türkiye'nin ulaşım geçiş güzergahında bulunduğuna, bu nedenle uyuşturucu madde ticareti bakımından bir üs haline geldiğine dikkat çeken Arslan, "Çok dikkatli olmak lazım. Herhangi bir olumsuz durum hakkında polise başvurunuzu yapın. Ancak eğer çocuğunuz madde kullanıyorsa hastanemize başvurun. Bizler size hizmet için görevdeyiz" ifadelerini kullandı.

VELİLER DERT YANDI
Seminer sonunda veliler, Dr. Arslan'a sorular yöneltti. Bir veli, "Çocuğumun çantasında bir hap buldum ne yapmalıyım?" diye sordu. Arslan ise "Çocuğunuza hissettirmeden çantasına bakın. Hap ve benzeri uyuşturucu maddesine rastladığınızda hemen bize başvurun, gerekli sağlık hizmetini verelim" dedi. Öte yandan Polatlı Devlet Hastanesi'nin Anne Dostu, ve Bebek Dostu hastane olma özelliğini kazandığını, bu cihetten Ankara'da ilk, Türkiye'de ise altıncı sırada yer aldığını hatırlatan Arslan, şimdi de Akreditasyon Belgesi almak için çalıştıklarını belirtti. Arslan, "Hastanemizde 100 doktor görev yapmaktadır. Ve sizlerin sağlığı için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN