Kutsal Emanetler başkentte

Büyükşehir Belediyesinin ramazan etkinliklerinin devam ettiği Altınpark’ta açılan sergide Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Kâbe örtüsünün de aralarında olduğu “Kutsal Emanetler”de bulunuyor

Kutsal Emanetler başkentte
Büyükşehir Belediyesi tarafından ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Altınpark'ta "Kutsal Emanetler Sergisi ve Kitap Fuarı" açıldı. Ekinliğin açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sergide nadide eserler bulunduğunu bildirdi. Gökçek, şunları kaydetti: "Özellikle yıllarca Kâbe'ye örtülük yapmış birçok eser var elimizde. Peygamber Efendimiz'in mezarında bulunan, üstüne örtülen eserlerimiz var burada. Bunlardan 14 tanesini burada sergileyeceğiz. Sergideki eserler, Kutsal Emanetler Müzesi'nde sergilenecek eserlerin bir kısmı. İçeride göreceğiniz Kâbe kapısı örtülerinden biri, Kanuni Sultan Süleyman hazretlerinin, Kâbe'nin kapısına zamanında yaptırdığı örtü. Yani tam anlamıyla bir servet, gördüğünüz zaman gerçekten hayran olacaksınız."

500 YILLIK ESER
Sergide büyüklüğü ile Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Kuran-ı Kerim'in de bulunduğunu aktaran Gökçek, kitap fuarına ise çok sayıda yayınevinin katıldığını belirtti. AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere örtülerini getirdikleri için Gökçek'e teşekkür etti. Gökçek, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kabe kapısı örtüsünü göstererek bunun yaklaşık 500 yıllık bir eser olduğunu söyledi. Kabe kapısı örtülerinin her yıl değiştiğini hatırlatan Gökçek, Osmanlı padişahlarının Kabe'ye olan saygılarını, özellikle bu örtüleri yaptırtarak gösterdiklerini vurguladı.
BİZE ULAŞIN