Son ders zili bugün çalıyor: Üç aylık yaz tatili başlıyor

Ankara’da 1 milyon 73 bin 995 öğrenci bugün yaz tatiline giriyor. Yoğun eğitim döneminin ardından öğrenciler karnelerini alarak tatile “merhaba” diyor

Son ders zili bugün çalıyor: Üç aylık yaz tatili başlıyor
Başkentte eğitim alan anaokulu, ilkokul ve ortaöğretim düzeyindeki 1 milyon 73 bin 995 öğrenci bugün karne heyecanı yaşayacak. Binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin beklediği yılsonu tatili, okullarda düzenlenecek karne dağıtımının ardından başlayacak. Yoğun bir eğitim-öğretim yılını tamamlayan binlerce öğrenciyle birlikte eğitimleri süren yüzlerce mülteci öğrenci de üç aylık bir tatile çıkacak. Uzmanlar aileleri uyararak çocukların notlarına göre değerlendirmemesi gerektiğine dikkat çekti. Karnenin bir ölçüt olmadığını çocukların yaz tatili boyunca bol bol dinlenmesi ve kitap okuması gerektiğini hatırlattı.

DÖRT GÖZLE BEKLİYORLARDI
Öğrenci ve velilerin dört gözle beklediği yaz tatili için okullarda bugün ders zilleri son kez çaldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre başkentte 68 bin 292 okulöncesi, 313 bin 535 ilkokul, 287 bin 396 ortaokul ve 283 bin 926 lise öğrencisi ve Ankara'da eğitim veren 64 bin öğretmen tatile girdi.

YENİ EĞİTİM DÖNEMİ
Milli Eğitim Bakanlığı, 2017-2018 eğitim öğretim çalışma takvimini de belirledi. Yeni eğitim yılı 18 Eylül Pazartesi günü başlayıp 8 Haziran Cuma günü sona erecek. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre öğrenciler 2017-2018 eğitimine yılının ilk dönemi 18 Eylül'de ilk ders zili ile başlayıp 19 Ocak Cuma günü yarıyıl tatiline girecek. İkinci yarıyıl için 5 Şubat pazartesi günü başlayan dersler 8 Haziran 2018'de sona erecek. 2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak. Mezun olacak ilkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerini yeni kayıt maratonu bekliyor. Ortaokul 8. Sınıf okuyan öğrencilerin girdiği merkezi ortak sınavlara göre yerleştirme yapılacak okulların kontenjanları, 29 Haziran'da ilan edilecek.

MÜLTECİ ÖĞRENCİLER DE BUGÜN TATİLE GİRDİ
Öte yandan karne ve ardından gelen yarıyıl tatili heyecanını yaşayanlar sadece 1 milyon başkentli öğrenci olmadı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Ankara'ya sığınan ve buradaki çeşitli okullarda eğitim alan yüzlerce mülteci öğrenci de bugün karne heyecanı yaşayacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Fatih Sultan Mehmet ve Sıdıka Kınacı gibi okullarda eğitim alan Suriye, Irak, Afgan ve Türkmen öğrenci de bugün karne alacak. Ülkelerindeki eğitimöğretim müfredatına göre eğitim alan ve uzun bir eğitim yılının ilk dönemini geride bırakan öğrenciler de ödevsiz üç aylık yaz tatili yapacak.Zorunlu eğitimde de değişiklikler geliyor. Milli Eğitim Bakanı'nın yaptığı açıklamaya göre zorunlu eğitim 12 yıldan 13 yıl çıkarılacak. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacaklarını, öğretmen sayısını artıracaklarını ifade etti.
BİZE ULAŞIN