Ahme TEZCAN: Diyanet ve Kocatepe…

Uzun süredir Diyanet ve Vakfı ile ilgili bu sütunda bir yazı kaleme almıyordum.
Ama geçenlerde cami cemaatinin şikâyetlerini bir TV programında dile getirince kurumun basın müşavirliği hemen bir açıklama gönderdi. Açıklamada bazı detay bilgilerin paylaşılmak istendiği ifade edilmiş. Kıbrıs'ta 2013'te başlanan Hala Sultan Camii'nin her Cuma camilerde para toplanmasına rağmen inşaatının bir türlü bitirilemediğini söylemiştik, bin 600 günlük yapım süresinin firmanın isteği üzerine yıl sonuna kadar uzatıldığı ve bir an önce inşaatın bitirilmesi için yoğun şekilde çalışıldığı belirtiliyor. Kocatepe Camii ses sisteminin 860 bin avro bedelle ihale edildiğini söylemiştik, Kocatepe Camii'nin bu ihalesi 860 değil, 545 bin Avro imiş (yani 1,5 milyon lira dolayında) ve çok profesyonelmiş, üstelik uzman kişilerce yürütülmüş.
Açıklamada ses sistemi konusunda yoğun şikâyetler alındığı için böyle bir sistemin kurulması lazım geldiği de ifade ediliyor.

***

Kocatepe Camii'nin cephe aydınlatmasının bozulması yüzünden geceleri Ankara siluetinde caminin artık görünmediğini söylemiştik. Diyanet Vakfı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki İşbirliği Protokolü ile 2014 Ekim'inde caminin cephe aydınlatmasının yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle deniliyor:
"Protokolün 2. Maddesi gereği 5 yıl boyunca bakım ve onarımın Büyükşehir tarafından ifası hükmü bulunduğundan 2019 yılı Ekim ayına kadar bu sorumluluk Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne aittir." Açıklamada ayrıca Büyükşehir yetkililerinin, sistemin arızalanmasından bugüne tam 3 kez yazı ile defaatle de telefonla uyarılarak çözüm için gereğinin yapılmasının dile getirildiği ayrıca kaydediliyor.

***

Kocatepe Camiinin cemaatinin sayısı Ramazan'a rağmen iki safı bile doldurmuyor. Söylenecek çok şey var ama ceremesini çekemiyoruz. Altı yıldır halıları yıkanmamış bir koca cami var önümüzde ve bu Ramazan'da da durum değişmedi. Vakıf yöneticileri caminin hemen altında 40'tan fazla klimanın altında makamlarında oturuyorlar ama üstüyle ilgilenmiyorlar. Son bir not ileteyim, bu vakıf trilyonlarca para ile oynuyor. Kocatepe'nin öncelikle yürüyen merdivenlere ihtiyacı var ve bu belli yaşın üstündeki cami cemaati tarafından bizzat dile getiriliyor ama duyan yok. Geçenlerde vakfın genel kurulu yapıldı ve icraatın başına "inşaat- ticaret" doktoralı bir yönetici getirildi.
Son dönem icraatın başında olan yetkili de denetleme kurulu başkanı seçildi. Söylenecek başka bir şey olabilir mi?

BİZE ULAŞIN