3’üncü havalimanı için Gölbaşı’nda yetişiyorlar

Gölbaşı’ndaki merkez, 3’üncü havalimanını koruyacak köpekleri yetiştiriyor

3’üncü havalimanı için Gölbaşı’nda yetişiyorlar
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdür Yardımcısı Kerem Gökay Öner, özellikle 3. havalimanında görev alacak köpeklerin Gölbaşı'nda bulunan merkezde daha etkin eğitim alacaklarını söyledi. Görev köpeklerinin her yıl hassas burunları ile tonlarca uyuşturucu yakalanmasına yardımcı olduklarını ifade eden Öner, "Görev köpeklerimiz suçla mücadelede bizim en büyük görev arkadaşlarımız" ifadelerini kullandı.

KALABALIKTA ÇALIŞABİLECEKLER
KEM'in kurulduğu 1997 yılından bu yana yaklaşık 10 farklı branşta eğitim yürütmekte olduğunu belirten Öner, sadece ulusal değil uluslararası alanlarda da kurum ve kuruluşlara görev köpeği yetiştirildiğini ifade etti. İstanbul'daki yeni havalimanında görev alacak köpeklerin de KEM'de yetiştirileceğini vurgulayan Öner, "Özellikle 3. havalimanında görev alacak köpekler daha sosyal, valiz aramasında daha hassas bir buruna sahip, kalabalıklar içinde arama yapabilen ve küçük miktardaki patlayıcı ve uyuşturucuları da bulabilecek şekilde eğitim alacaklar" şeklinde konuştu.'GALİA' BİNLERCE GENCİ KURTARDI
KEM bünyesinde eğitim aldıktan sonra Narkotim ekiplerinin gözdesi haline gelen narkotik köpeği Galia, ilk görev yeri olan Balıkesir'de büyük başarılara imza attı. En ücra köşelere saklanmış onlarca çeşit uyuşturucu maddeyi koklayarak bulabilen Galia, piyasa değeri 100 milyon TL'yi aşan uyuşturucu maddeyi yakalayarak Balıkesir'de vatandaşların "süper kahramanı" oldu. Galia'yı eğiten polis memuru Mustafa Türkün, Galia'nın Belçika" Malinois" cinsi bir köpek olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN