Hem babam hem iş arkadaşım

Bugün Babalar Günü... Babasının mesleğine olan bağlılığından etkilenen birçok çocuk, onunla aynı mesleği seçiyor. Bazı babalar da kendi mesleklerini seçmeleri konusunda çocuklarına yol gösteriyor ... İşte babalarının mesleğini seçen evlatların öyküsü...

Hem babam hem iş arkadaşım
HABERDE KARŞILAŞIYORLAR
Haber Kameramanı Cezmi Sayılgan ve kızı muhabir Sabahnur Sayılgan aynı sektörde çalışıyor. Ankara'da 30 yıldır haber kameramanı olarak görev yapan Cezmi Sayılgan "7-8 yaşında eline aldığı tarağı mikrofon yapıp ayna karşısında haber sunduğunu hatırlıyorum. İlk canlı yayınını izlerken elim ayağım titredi. Yapacağına emindim ve başarıyla o yayını tamamladı" görüşünde. Sabahnur ise "Hayalim bir gün, bir spikerin ağzından, 'Sabahnur Sayılgan'ın özel haberini, Cezmi Sayılgan görüntüledi' anonsunu duymak" diyor.

AVUKATLIĞIN SIRRINI BABAMDAN ÖĞRENDİM
Avukat Şerif Vural da kızını kendi mesleğini seçmesi konusunda yönlendirenler arasında yer alıyor. Radyo, televizyon ve sinema okumak isteyen kızı Deniz Vural'ı da kendisi gibi hukuk savunucusu olarak görmek istediğini belirten Vural, evladının kararını değiştirmesi için çalıştığını söyledi. Avukat Deniz Vural ise "Babamla çalıştığım dönemde de ondan çok şey öğrendim" diyor.İLK MAÇINDA MİDE SPAZMI GEÇİRDİM
Eski klasman hakemi ve Ankara İl Hakem Kurulu Atama Sorumlusu Gürcan Özcan'ın oğlu Burak Özcan da babasının izinden giderek hakemliği futbolculuğa tercih etti. Baba Özcan ise "Çocuğunu maç yönetirken izlemek çok zor. Burak'ın yönettiği ilk maçı izlerken mide spazmı geçirdim" diyor.

- Karışık Dövüş Sanatları (MMA) branşında uluslararası arenada mücadele eden baba Özlen Alkaç (45) ve oğlu Alim Can Alkaç (17) da aynı yolda ilerliyor. 2013 yılında tanıştığı MMA branşında, 2017 Dünya şampiyonasında 86 kiloda ikinci olduğunu belirten Alim Can Alkaç, "Antrenmanlarda babam bana acımıyor. Acımış olsa maça çıktığımda rakip de bana acımayacak. O yüzden acımaması benim yararıma" diye konuşuyor.

- 50 yıldır kuaförlük yapan Muzaffer Tunç da (62), kendisi gibi kuaför olmayı seçen oğulları 36 yaşındaki Timur (sağda) ve 33 yaşındaki Tolga ile aynı işyerini paylaşıyor.

- 35 senedir Ankara semt pazarlarında tezgah açan Aşır Akdursun (50) ve oğlu Muhammed Akdursun (18) da aynı mesleği icra eden baba ve oğullar arasında yer alıyor.

- Çocukluğundan beri çiftçilikle uğraştığını söyleyen Mahmut Türkoğlu (52) ve ziraat mühendisi oğlu Çağlar Türkoğlu (30), modern yöntemlerle ata yadigarı topraklarda tarım yapıyor. Çağlar, "Babamın sevdiği mesleği ben de seviyorum" diye konuşuyor.

- Sabahattin Kahraman (67) ve oğlu Serhat Kahraman (36) da fırın işletmeciliği yaparak aynı mesleği paylaşıyor. Aile mesleği olduğu için fırıncı olmayı seçtiğini belirten Serhat Kahraman "Çocukken okuldan kaytarıp fırına geldiğim günleri bile bilirim" diye konuşuyor.

- Meslekte 32 yılı geride bırakan İtfaiye Çavuşu Dursun Baruğ (58) ve 7 yıllık itfaiye eri oğlu İsmail Baruğ (29) aynı işyerini paylaşıyor. Baba Baruğ, "Oğlumla aynı işyerinde çalışmak çok güzel" görüşünü dile getiriyor.

- Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı olan 42 yıllık kasap Fazlı Yalçındağ (66) ve oğlu Gökhan Yalçındağ (26), mesleklerini birlikte icra ediyor.
BİZE ULAŞIN