Uyuşturucuya karşı mahalle kalkanı

Parklardaki uyuşturucu ve alkol kullanımı bazı bölgelerde kontrol edilemiyor. Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Ferhat Aygün de, bağımlılılara karşı diğer mahalle sakinleriyle birlikte geceleri nöbet tutmaya başlamış

Uyuşturucuya karşı mahalle kalkanı
Keçiören Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Ferhat Aygün, göreve geldiği dönemde özellikle parklarda uyuşturucu madde satışı ve kullanımının çok fazla olduğunu söyledi. Uyuşturucuyla mücadelede mahalle olarak ortak çalıştıklarını dile getiren muhtar Aygün, "Karakolla işbirliği içinde çalışıp mahallemizdeki gönüllü vatandaşlarla nöbet tutup uyuşturucu satışında büyük oranda azalma sağladık. Ramazan ayı girdiği için gece nöbetlerine ara vermek zorunda kaldık. Ramazandan sonra nöbet tutmaya devam edeceğiz uyuşturucu satışı ve kullanımının mahallemizde bitmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

NÖBETE RAMAZAN MOLASI
Uyuşturucu madde satan ve kullanan kişilerin parklara ve çevredekilere zarar verdiğini, vatandaşların sokağa çıkmaya korktuğunu dile getiren Muhtar Ferhat Aygün, bu duruma son vermek için mahalle sakinleriyle birlikte gönüllü olarak gece nöbet tuttuklarını söyledi. Parklarda uyuşturucu madde ve alkol kullananları uyarıp uzaklaştırdıklarını belirten muhtar, ramazandan önce hava karardıktan sonra nöbetlerinin başladığını, ramazan bittikten sonra kaldıkları yerden devam edeceklerini ifade etti.

POLİS DE DESTEKLİYOR
Artan uyuşturucu kullanımı ve satışının önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı'na fotoğraflarla destekledikleri bir dosya hazırladıklarını belirten muhtar Ferhat Aygün, "Dosyayı teslim ettikten sonra 10 gün boyunca her saat polis ekipleri devriye gezdi, sonrasında biz gönüllüler devreye girdik. Gönüllü nöbetlerimiz sayesinde uyuşturucu satışı ve parklarda uyuşturucu madde kullanımı ciddi oranda azaldı" diye konuştu. Mahalle olarak büyük mücadele verdiklerini belirten muhtar Aygün, "Mahallemizde metruk yapılar vardı, oralarda da bu tür olaylar yaşanıyordu. O metruk yapıların yıkımlarını gerçekleştirdik. Parklardaki karanlık bölgeleri belediyeyle ortak çalışıp aydınlattık, kuytu köşelerdeki ağaçları budayıp oralarda da barınmalarını engellemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

'GECE BEKÇİLERİ YENİDEN ÇALIŞSIN'
Ankara'da asayiş olaylarının ve madde kullanımının yoğun olduğu Yenidoğan ve Çinçin bölgesindeki yıkımlar nedeniyle oradaki bazı şahısların Keçiören civarına geldiğini iddia eden Muhtar Aygün, "Çinçin ve Yenidoğan'dan gelenler Kuzey Ankara'da barınıyorlar. Oralarda ciddi kontrolsüzlük var. O bölgede kayıt dışı birçok vatandaş var, yüzde 70 kayıt dışı yaşıyor diyebiliriz. Eskiden gece bekçileri vardı, yeniden gece bekçilerinin çalışmasını istiyoruz. Biz mahalle olarak gönüllü nöbet tutuyoruz fakat tutmayan binlerce mahalle var. Parklarda güvenliğin sağlanması ve madde satışının durdurulması için gece bekçileri olmalı. Parklarımız meyhane değil, kamusal alanda alkol ve uyuşturucu ile mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN