Milli atlet Mizgin Ay iki yılda 27 rekor kırdı

Beypazarı’nda yapılan okul taramalarında keşfedilen ve kısa mesafede Türkiye rekorları kıran Mizgin Ay, kadınların Usain Bolt’u olmak istiyor

Milli atlet Mizgin Ay iki yılda 27 rekor kırdı
Beypazarı'nda yaşayan ve atletizmde 2 yılda yıldızlarla gençlerde 27 Türkiye rekoru kıran Mizgin Ay, "Kadınların Usain Bolt'u olmak istiyorum" dedi. Batman'dan mevsimlik işçi olarak geldikleri Beypazarı'na yerleşen bir ailenin kızı olan 17 yaşındaki Mizgin Ay, atletizmle 10 yıl önce tanıştığını söyledi. Beypazarı Anadolu Lisesi'nin seçmelerinde antrenörü Muhsin Soysal tarafından keşfedildiğini anlatan Mizgin, 2 yıldır profesyonel olarak spor yaptığını dile getirdi. Fenerbahçe Spor Kulübü adına yarışlara katıldığını belirten Mizgin, "Hollandalı Dafne Schippers'ı örnek alıyorum. Fiziğini çok beğeniyorum. Geldiği yere kadar gelmek istiyorum. Kendisi bir Avrupalı beyaz olarak siyahi atletler arasında final yarışıyor. Ben de onun gibi olimpiyatlarda final yarışıp, madalya almak istiyorum" diye konuştu. "Usain Bolt" denilince aklına bir efsanenin geldiğini vurgulayan milli sporcu, şunları söyledi: "Onu çok seviyorum, bir hayranıyım. Kesinlikle bir gün onunla tanışacağıma inanıyorum. Çok iyi bir sporcu olursam tanışırım onunla. İlk yarışlara girdiğimde kimse beni bilmiyordu. Girer girmez arkadaşlara fark atmıştım. Bana 'Türkiye'nin Usain Bolt'u' demişlerdi. Bu lakabı çok beğenip, sevdim ve hala öyle diyorlar."

ANTRENMAN YERİNE TARLADA ÇALIŞIYORDU
Kendisine ayrıca "rekor canavarı" diye hitap ettiklerini de söyleyen Mizgin, iki yıllık profesyonel atletizm hayatında 100, 200 ve 4x100 ile 4x400 metrelerde birçok başarıya ulaşarak, rekorlar kırdığını ifade etti. Mizgin Ay, "Şu ana kadar 12 Türkiye rekoru bana ait. Bunları geliştirerek 27 Türkiye rekoru kırdım. Bunlar iki yılda oldu. Her yıl daha da geliştireceğim ve rekorlar artacak" dedi. Mizgin, şöyle devam etti: "12 Temmuz'da Dünya Yıldızlar Şampiyonası var. Orada ilk üç hedefliyoruz. Sonra Gençler Avrupa Şampiyonası var. Orada da final koşup, derece yapacağıma inanıyorum. Antrenör Muhsin Soysal da Mizgin'i 10 yıldır yaptığı okul taramalarında en iyi dereceye imza attığında fark ettiğini vurguladı. Mizgin'in branşı sprintte Türkiye'nin sporcu yetiştirmede sıkıntı yaşadığını anlatan Soysal, "Mizgin doğuştan yetenekli bir sporcu. Sprint, doğuştan olmazsa başarılı olması mümkün değil" dedi. Mizgin'in 10 yaşındayken antrenman yerine tarlaya çalışmaya gittiğini dile getiren Soysal, 15 yaşında Türkiye'de katıldığı hiçbir yarışta geçilmez oldu" dedi.
BİZE ULAŞIN