Büyümede Ankaralı sanayici de etkili

ASO’nun haziran ayı meclis toplantısında konuşan Özdebir, yüzde 5’lik büyümede başkentli sanayicinin de etkisinin olduğunu söyledi

Büyümede Ankaralı sanayici de etkili
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ASO'nun haziran ayı olağan meclis toplantısında gündemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan 2017'nin ilk çeyreği büyüme verilerine göre Türkiye'nin yüzde 5'lik büyüme yakaladığını hatırlatan Özdebir, bu sonuçta hükümetin yerinde ve zamanında aldığı tedbirlerin yanı sıra başkentli sanayicinin de büyük katkısı olduğunu vurguladı.

"YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR"
Özdebir, "Genel büyüme oranının bu kadar yüksek çıkması, özellikle 2016 yılının son aylarından itibaren Türk sanayisi olarak hissettiğimiz sorunlara ve zorluklara rağmen bizlerin neleri başarabildiğini ortaya koymaktadır. Ekonomideki sıkıntılar son bulmuş değildir, kuşkusuz yapılması gereken çok şey vardır. Her şeye rağmen Türkiye ekonomisi dinamizmini ve sağlam temellerini 2017 yılının ilk çeyreğinde yine göstermiştir. Türkiye ekonomisinin ciddi bir performans göstereceğini öngören uluslararası kuruluşlar da Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentilerini artırmak durumunda kalmışlardır" diye konuştu. İlk çeyrek büyümesinin, uzun zamandır unutulan ihracatın aslında Türk sanayisi için ne kadar önemli olduğunu da hatırlattığını dile getiren ASO Başkanı Özdebir, "Ancak gerçek ekonomik başarının, sürdürülebilir ihracat artışının arkasında yatan temel dinamik verimliliktir. Biliyorsunuz ki, 2012 sonrası dönemde sabit sermaye yatırımlarında azalan bir trend söz konusudur. Türkiye olarak 2016 yılında ve 2017'nin ilk çeyreğinde henüz bu alanda bir ivme yakalayamadık. Ancak yapılan çalışmalar göstermiştir ki, büyüme denkleminde verimlilik bileşeninin göz ardı edilmesi, yüksek yatırım oranlarının beklenen getirilerinin ortaya çıkmasına mani olmaktadır. Yani Türkiye olarak yatırım düzeyini istediğimiz kadar artıramasak dahi firma düzeyinde verimliliği artırarak çok daha yüksek büyüme oranlarını yakalama şansına sahibiz. 2017'nin ilk 4 ayında kesintisiz bir artış yaşanmıştır. 2014'ten bu yana Türkiye bu performansı ilk kez gösteriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN