‘5 yaşından beri Kuran okuyorum’

TRT’de yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda finale kalan Kocatepe Camisi müezzini Furkan Tıraşçı, “5 yaşından itibaren hep camilerdeydik. Yaklaşık 30 yıldan beri cami içerisindeyim, Kur’an-ı Kerim ve ezan okuyorum“ dedi

‘5 yaşından beri Kuran okuyorum’
Ramazan ayı boyunca TRT 1'de yayınlanan ve büyük ilgi gören Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması finalistlerinden Furkan Tıraşçı'nın babası, amcaları ve dedeleri de müezzin ve imam... 1982 Eskişehir doğumlu Tıraşçı, 2002 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında imam hatip ve müezzin olarak göreve başladı, 2012 yılından beri de Kocatepe Camisi müezzini olarak görev yapıyor. İmam hatip okulunda okurken ve göreve başladığı ilk yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği ezanı ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmalarına katıldığını anlatan Tıraşçı, "Bu yarışmanın TRT 1 ekranında yayınlanıyor olması birçok kesime ulaşmamızı, sesimizi duyurmamızı sağladı. Bu anlamda ben çok faydalı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

35 YAŞINA GELDİM
Sosyal hayatında ilahi ve ezgi çalışmalarında bulunduğunu aktaran Tıraşçı, güzel ve kalıcı eserler meydana getirmeye çalıştığını dile getirdi. Bir dedesinin imam, bir dedesinin müezzin olduğunu anlatan Tıraşçı, babası ve amcalarının da din görevlisi olduğunu ifade etti. Tıraşçı, 5 yaşından itibaren hep camide olduğunu belirterek, "Camilerde müezzinlik yapıyordum, Kur'an okuyordum. 35 yaşına geldim. Yaklaşık 30 yıldan beri cami içerisindeyim. Kuran-ı Kerim ve ezan okuyorum. Rabbim ömrümüzün sonuna kadar bizleri buradan ayırmasın" dedi. Bu tür yarışmaların sayısının artmasını istediğini kaydeden Tıraşçı, "Özellikle gençlerimize güzel örnek teşkil etmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum" temennisinde bulundu.

'CUMHURBAŞKANI ONURLANDIRDI'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yarışmanın final programına katılmasına çok sevindiklerini kaydeden Tıraşçı, "İlgilerinin olduğunu duymuştuk fakat bizleri Külliye'de ağırlaması, yarışmanın burada tertip edilmesini istemesi ve kendisinin de bizzat katılıp bizlerin yanında olması bizleri çok mutlu etti, onurlandırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu yarışmanın geleneksel hale gelmesini temenni ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN